Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin0 oy

Adam yaralama

Merhabalar iyi gunler benim kardeşim arkadaşıyla beraber oturup içki içmişler ve sonrasında alkolün etkisiyle kavga yapmışlar sonra ayrılmışlar kardeşim eve geldi aradab 1 saat geçti çocuk annesiyle babasıkardeşiyle evimize geldiler ve kardesime saldırdılar biz hmn indik bizede saldırdılar ve kardeşim avluda duran bıçakla yaraladı  karın bölgesinden kardeşimi içeri aldılar bırakmadığı arkadasinda hiçbirşey 3 sonra taburcu oldu suan birseyi yok şikayetçi oluyorlar kardeşim ceza alir mi acaba  olay kapımızın önünde olduğu için teşekkür ederim öneriniz için


Cevaplar


Olayın içeriği hakkında yeterince bilgi olmadığı için söylediklerim ne kadar doğru olur bilemiyorum ama verdiğiniz bilgiler doğrultusunda bakılınca kardeşinizin durumu,fiil bıçakla işlendiği için, Türk Ceza Kanunu madde 86/3-e gereğince şikayet aranmaksızın, 1-3 yıl arası verilecek ceza yarı oranında artırılır. Ancak karşı taraf kapınıza kadar gelip kavga çıkardığı için Türk Ceza Kanunu madde 29 uyarınca haksız tahrik hükmü uygulanabilir, böylece verilecek ceza dörtte birinden dörtte üçüne kadar indirilebilir. 

Meşru savunma olarak değerlendirilemez mi sonuçta onlar bize saldırdı diyebilirsiniz. Ancak şöyle bir şey var ki böyle bir kavga olayında meşru savunma hükümlerini uygulamak biraz zor görünüyor. Çünkü meşru savunmadan bahsedebilmemiz için madde 25/1 gereği saldırı ile savunma arasında orantı bulunması gereklidir. Olayda ise böyle bir orantının varlığından bahsetmek pek mümkün görünmüyor.

Henüz öğrenciyim hatalarım, eksik kaldığım yerler olabilir. Bildiğim kadarıyla yardımcı olmak istedim. Yanlışım,eksik kaldığım yer varsa yardımcı olursanız sevinirim. Elinde Yargıtay kararı olanlar da paylaşırsa güzel olur. :)Düzenle Cevapla Sil

Dosyaya vakıf olunmadan buradan varsayımlarla yapılacak yönlendirmeler hatalı olur.Yaralanma sonucunda yaralanan kişi hayati tehlike geçirmiş mi,organların birinde zayıflama ve işlevini yitirme gibi durumlar söz konusu mu?Olay sonrasında yaralının kanında illa ki alkol tespit edilmiştir,kardeşinizin durumu nedir?vs.

Düzenle Cevapla Sil

Adı Soyadı

Beni gizle
Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim