Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin0 oy

Uçuş güvenliği

Sabiha Gökçen havalimanında ismi son zamanlarda kaza ile anılan havayolu şirketinin uçuşunda uçuşun gecikmesi nedeni ile mağdur oşduk.Mağduriyetimiz karşısında  muhatap bulunmaması nedeniyle benimle birlikte bir kaç yolcu da tepki gösterdi.

Ben de uçuş öncesi ve sonrasında pilotlara alkol muayenesi yapılıp yapılmadığını sordum.ilgili firma çalışanı cevap vermeyerek sert bir şekilde baktı.Daha sonra uçağa geçiş esnasında ismimi 3.kişiyle paylaştığını duydum.

Anladığım kadarıyla benimle ilgili tutanak tutulmuş ve tutanağa pilotu alkol alırken gördüğümü söylediğim yazılmış.Bu iddianın varlığı söz konusu olsa bile,oluşan suç nedir?İftira değil,hakaret değil,trafik güvenliğini tehlikeye sokmak değil...Cevaplar


ALKOLDEN SONRA UYUŞTURUCU MADDE TESTİ


Türk Hava Yolları, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM) kriterleri gereği uçuş güvenliğini direkt olarak ilgilendirdiği için uçucu personelini çeşitli testlere tabi tutuyor. Bunlardan birisi de alkol ve uyuşturucu madde testi. Uçaklarda görev yapan pilot, kabin memuru ve teknisyenlerden her gün 8 kişi  özel bilgisayar sisteminin rastgele(random) yaptığı seçime göre teste giriyor. Alkol testi 6 ay önce uygulamaya girerken, 3 aylık bir deneme sürecinden sonra psikoaktif madde testi de uygulanmaya başladı.


TEST NASIL YAPILIYOR


Uçuş ekiplerine uygulanan testle ilgili bilgi veren THY yetkilileri, “Uçuşa gitmek üzere kimlik kartını okutan uçuş personelini sistem otomatik olarak algılıyor ve günde rastgele 8 çalışanı seçerek alkol ve madde testine gönderiyor. Alkol ölçümü üfürükle yapılırken, madde testi için idrar ve tükürük örneği alınıyor. Tükürük testi 10 dakika, idrar testi ise 7 dakika sürüyor. Testlerin sonucu eğer negatifse personel uçuşa gidiyor. Madde testinde personelin uyuşturucu esrar, kokain, eroin gibi herhangi bir madde bağımlılığı var mı diye ölçüm yapılıyor. Eğer test pozitif çıkarsa, kan numunesi alınıp anlaşmalı laboratuarımıza gönderiliyor. Burada ikinci test yapıldıktan sonra test sonucu pozitif çıkan personelle ilgili kararı şirketimizin idari birimleri veriyor. Kesin sonuçlar alınana kadar da söz konusu personel uçuşa gönderilmiyor” dedi.


ALKOL DAHA YAYGIN


Yetkililer yaptıkları testler sonucu hem alkol hem de uyuşturucu madde testlerinin pozitif çıktığı durumlar oluğunu ifade ederken, “Alkol kullanılma oranı maddeye göre daha yüksek çıkıyor. Madde ölçümlerinde bazı ilaçlar çapraz reaksiyon oluşturup sonucun pozitif görünmesine neden olabiliyor. Bu durumda çalışan arkadaşlarımız ‘Ben şu şu ilaçları kullanıyorum’ diyerek sağlık birimimizdeki görevlilerimizi bilgilendirdiği takdirde bu durum göz önünde bulundurularak testler değerlendiriliyor”  şeklinde konuştu.


KRİTİK GÖREVDEKİ PERSONELE UYGULANIYOR


Alkol ve madde testleri Türk Hava Yolları’nda uçuş gibi kritik görevde bulunan personele uygulanıyor. Uçuş güvenliği açısından uçuşta görev yapacak olan çalışanların uçuşa belli bir süre kala alkol veya herhangi bir uyuşturucu madde almam

Cevapla

 Olay hakaret içeren bir sözünüz yoksa serzeniş,eleştiri ve şikayet niteliğindeki sözleriniz için bir sıkıntı yaşamanız sözkonusu olmaz.  Kaldı ki  oradaki havayolu personelinin yokluğunuzda kendi aralarında tutacakları tutanak tanıklık içeren yazılı delilden öteye gitmez. Hakkınızda şikayet sözkonusu olursa  soruşturma sırasında siz de o günkü uçuş listelerinden aynı uçaktaki yolcuların isim ve diğer kimlik bilgilerini celp ettirerek tanık olarak dinletebilirsiniz. 

Ülkemizde hava uçuş personelinin alkol ve uyuşturucu kullanımı konusunda etkin bir şekilde denetlenmediğini düşünüyorum. 

Cevapla

Yaptığım araştırmada havayolu şirketi çalışanlarının hakkımda adli ve idari bir yaptırım uygulanmasını sağlamak amacıyla Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne bildirimde bulunduğunu öğrendim..Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bir takım idari para cezaları uygulama yetkisi bulunuyor ama oda uçak içinde ki emniyet kurallarına uyulmadığı zaman.Onun içinse kabin görevlilerinin 2 kez ikaz etmesi gerekiyor.Bir an için ''Pilot içki içiyordu,gördüm'' sözünü söylediğimi varsaysak bile,burada oluşan suçu anlamış değilim.Çalışanların niyetini hala çözmüş değilim.

Cevapla

Adı Soyadı

Beni gizle
Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim