Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin0 oy

Tüketici davasında yetkili mahkeme

Devremülk sözleşmesinden süresi içinde cayma hakkımı kullandım.Ödeme planı şeklinde olan 4 taksitli seneti ve peşinatı talep ettim.Karşı taraf senetleri  ve sözleşmeyi iptal edip iade etmedi.25 01.2018 tarihli senet ile ilgili 14 gün evvel bilgilendirmede bulunması gerekirken 25.01.2018 de bilgilendirmede bulundu,sms ile. Sözleşmede uyuşmazlık durumunda SAKARYA MAHKEMELERİ VE İCRA DAİRELERİ  yetkilidir.ibaresi var .Tüketici olarak ikametgah adresinde İSTANBULDA tüketici mahmemesinde dava açabilirmiyim?

Bu durumda ne yapmalıyım.

TEŞEKKÜRLER. Cevaplar


Kural olarak yetkinin  kesin olmadığı hallerde,tarafları kamu tüzel kişisi ve/veya tacir olan sözleşmelere yetki şerhi koyulabilir ya da ayrı bir yetki sözleşmesi yapılabilir. Bu nedenle sizin tüketici konumunda olduğunuz bir sözleşmede yetki şerhi olması mümkün değildir,bu şerh olsa bile geçersizdir. Ayrıca görev konusu kamu düzenine ilişkin olduğu için hiçbir şekilde görevli mahkeme belirlenemez. Yani “icra mahkemeleri yetkilidir.” ibaresi de geçersizdir. 

Hukuk Muhakemeleri Kanunu m.10 gereği sözleşmelerden doğan davalarda sözleşmenin ifa yeri mahkemeleri yetkilidir. Sözleşmenin ifa yeri ise, sözleşme konusu belirli bir taşınmaz olduğu için parça borcu niteliğindedir. Türk Borçlar Kanunu m.89 gereği parça borçlarının ifa yeri borç konusu eşyanın bulunduğu yer, yani dairenin bulunduğu yerdir.

Ayrıca Hukuk Muhakemeleri Kanunu m.6 gereği DAVALININ YERLEŞİM YERİ mahkemeleri de bu davalarda yetkilidir.

Sonuç olarak;

Yazdığınızdan anladığım kadarıyla dairenin bulunduğu yer Sakarya ili, muhtemelen dava açmayı düşündüğünüz kişi de Sakarya’da ikamet ediyor ve siz de İstanbul’da ikamet ediyorsunuz. Yukarıda atıf yaptığım kanun maddeleri uyarınca(şayet bir önceki paragraftaki tahminlerim doğruysa) yetkili mahkeme İstanbul mahkemeleri değildir. Yani İstanbul mahkemelerinde dava açamazsınız. Görev konusuna gelirsek, tüketici mahkemesinde dava açabilmeniz için siz tüketici konumundaysanız karşınızdaki kişinin tacir konumunda olması gerekir. Yani sadece elindeki daireyi satmaya çalışan, kâr amacı gütmeyen bir kişi ise tüketici mahkemeleri görevli olamaz. Parantez içinde belirttiğim gibi tahminlerim doğruysa Sakarya Mahkemeleri bu uyuşmazlıkta yetkilidir.

Biraz uzun oldu. Olabildiğince açıklayıcı yazmaya çalıştım. Henüz öğrenciyim hatalarım olabilir. Bildiğim kadarıyla yardımcı olmak istedim. 

Düzenle Cevapla Sil

Adı Soyadı

Beni gizle
Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim