Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin0 oy

Dolandırıcılık mı hukuki ihtilaf mı hile desise durumu

Merhabalar 

Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
Borçlu kişi alacaklının ya paramı öde ya da avukata senetleri vereceğim demesi üzerine,borçlu senetleri avukata verme diyor ve bana 5.000 TL borç daha ver bunu ödeme yapıp karşı taraftan alacağım başka yer var diye borç istiyor.Alacaklı kişi de bunu kayıta alıyor.
Bu durumda dolandırıcılık oluşur mu?
Alacaklı bunun gerçek dışı olup olmadığını basit yalan olup olmadığını araştırma hakkına sahip midir burada dolandırıcılık oluşur mu?
Parayı alıp borç olarak senet veriyor tekrar ancak alacaklıya borcunu ödemiyor yine.
Saygılarımla
Cevaplar


Hukuki ihtilaftan ibaret kalır.

Cevapla

Dolandırıcılık suçunun oluşabilmesi için; failin hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlaması gerekmektedir. Hile nitelikli bir yalandır. Yalan belli oranda ağır, yoğun ve ustaca olmalı, sergileniş açısından mağdurun denetleme olanağını ortadan kaldırmalıdır. Kullanılan hile ile mağdur yanılgıya düşürülmeli ve bu yanıltma sonucu kandırıcı davranışlarla yalanlara inanan mağdur tarafından sanık veya bir başkasına haksız çıkar sağlanmalıdır. 

Sizin olayda mağdur  karşı tarafın alacağı olup olmadığını araştırma imkanına sahip. Eğer failin basit yalanın ötesine geçen hileli davranışı varsa   dolandırıcılıktan söz edilebilir. 

Cevapla

Adı Soyadı

Beni gizle
Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim