Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Davalar-Soruşturmalar-Ceza Hukuku
0 Yorum

Düşük not veren müdüre hapis - Aydınlık

İzmir’deki altı okul müdürüne düşük performans değerlendirme notu vererek görevden alınmalarına neden olan Konak İlçe Milli Eğitim eski Müdürü Ali Musa Bina’ya 10 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, Eğitim Bir-Sen İzmir İl Temsilcisi olan Bina’nın cezası olan Bina’nın cezasını erteledi.

‘Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesine İlişkin Yönetmelik’ hükümleri gereğince 2015 yılında, bulundukları eğitim kurumlarında dört yılını dolduran okul müdürlerinin göreve devam edip etmeyeceğinin belirlenmesi için yeniden görevlendirilme ölçütleri getirildi. Buna göre, okul müdürleri, puanlama sistemine tabi tutuldu. İzmir’de Türk Eğitim-Sen üyesi olan 6 okul müdürü de o dönem Konak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yürüten Eğitim Bir-Sen İzmir İl Temsilcisi ve Memur-Sen İzmir İl Başkanı Ali Musa Bina tarafından değerlendirildi. Bina, okul müdürlerine, 25 puan üzerinden 5 ve 5’in altında puan verdi. Puanlama sonrası görevine öğretmen olarak devam eden Nuri Çiftçi, Ahmet Uluçtan, Demet Mutlu, Ramazan Karabulut, Ömer Aslan ve Oktay Yıldız; İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Musa Bina hakkında, görevi kötüye kullandığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Bina hakkında, İzmir 10’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Mağdur edildiklerini savunan eğitimciler, Bina ile karşılaşmadıkları ve birlikte çalışmadıkları halde, ön yargılı değerlendirme yaptığını, tanımadığı kişiler hakkında objektif değerlendirmelerde bulunmadığını ifade ettiler. Şikayetçi eski okul müdürleri, Bina’nın cezalandırılmasını istediler. Yapılan yargılama sonucu hakim, Ali Musa Bina’ya 10 ay hapis cezası verdi; ancak sabıkasız oluşu ve yeniden suç işlemeyeceği kanaatiyle hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

‘EĞİTİMDE LİYAKAT’

Türk Eğitim- Sen İzmir 3 No’lu Şube Başkanı Adnan Sarısayın, “Mahkeme, puan vermenin dayanağının somut bilgi ve belge ile açıklığa kavuşturularak, ortaya konulabilir olması gerektiğine karar verdi. Ali Musa Bina haksızlık yaptı, altı üyemizi mağdur etti” dedi.

Sarısayın, okullarda başarılı olan okul müdürlerinin ‘Benden değilsin’ mantığı ile haksız puanlamalara maruz bırakıldıklarını söyledi:

“Eğitim bir liyakat işidir. Dava açan okul müdürü bir üyemiz, dönemin Konak İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Musa Bina’nın 5 aylık ilçe müdürlüğü süresinde, kendisi ile hiç karşılaşmadı. Yine diğer üyelerle ilgili tutarsız puanlamaları vardı. İşin trajikomik yanı ise haksızlık yaptığı, görevini kötüye kullandığı mahkemece sabit görülen birinin, hak arama örgütü demek olan bir sendikanın başkanı olması. Gerçekten çok yazık.”

Ali Musa Bina ise konuya dair açıklama yapmadı.

  
29.5.2018 08:28:51
Kaynak: Aydinlik
https://www.aydinlik.com.tr/dusuk-not-veren-mudure-hapis-toplum-mayis-2018-2

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim