Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Alıntı Makaleler
0 Yorum

Themis - Hukuki BLOG

Yunan mitolojisinde Adalet Tanrıçası olarak bilinen Themis, Uranüs ve Gaia'dan doğmuştur ve Zeus'un ikinci karısıdır. Olymposta yaşamış olan Themis, tanrılara verdikleri kararlarında adaletli davranmaları hususunda danışmanlık etmekte, uyuşmazlıkları çözmek suretiyle adaletin tecellisinde rol almaktadır.

Yunan coğrafyası mitolojileri incelendiğinde aslen, adaleti temsil eden birden fazla tanrısal varlığın olduğunu söylemek mümkündür. Bunlar; Yunan mitolojisinde Uranüs ve Gaia'dan olma, Zeus'un ikinci karısı Themis, Roma mitolojisinde yer alan Justitia ve Dike'dir. Nitekim günümüz adalet tanrıçasını simgeleyen adalet heykeli de (Themis heykeli olarak da nitelendirilir.), bu üç tanrısal varlığı simgeleştirmektedir.

Justitia, Roma mitolojisinde adalet tanrıçasıdır. Yunan mitolojisinde ise Dike'a denk gelmektedir. Daha çok ahlaki değerlerle güçlendirilmiş bir adalet anlayışını betimlemektedir.

Dike, Themis'le Zeus'un kızı ve Eunomia ve Eirene'yle birlikte Hora'ların biridir. Adı Yunan dilinde birçok anlamlara gelir; simgelediği başlıca soyut kavram hak, doğruluk ve adalettir. Dike sözcüğü, adaletin uygulandığı mahkeme için de kullanılır, mahkemede verilen hüküm için de; "diken didonai" deyimiyse ceza görmek anlamına gelir.

ADALET HEYKELİ

Roma adalet tanrıçası Justitia, Yunan mitolojisinde ilahi düzeni, hukuku ve gelenekleri kapsayan tanrıçası Themis ve onun Zeus’tan olan kızı Dike’nin birleşimi günümüzde Adalet Heykeli şeklinde simgelenmektedir. Themis heykeli olarak da adlandırılan adalet heykelinde yer alan detayların farklı anlamları bulunmaktadır.


Kaynak Adresi : THEMİS - Hukuki BLOG

  
5.5.2018 01:45:14
Kaynak: Hukukiblog
https://hukukiblog.com/diger/themis/

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim