Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Genel Haberler
0 Yorum

Yargıtay, Başka Erkeklerle Uygunsuz Fotoğraf Paylaşan Kadının Tazminat Ödemesine Karar Verdi

Sosyal medyada başka erkeklerle alkol aldığı fotoğrafları paylaşan kadının davranışı erkeğin kişilik haklarına saldırı sayıldı.Yargıtay ayrıca kadının, kocasına tazminat ödemesine karar vererek emsal karara imza attı.

 
Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde uygunsuz paylaşımda bulunmak boşanma sebebi sayıldı. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, sürekli alkol alıp bu anlara ilişkin görüntüleri sosyal paylaşım sitelerinde paylaşan kadının bu davranışıyla kocasının kişilik haklarına saldırıda bulunduğuna hükmetti. Emsal nitelikteki kararla, eşini aldatan kadınlar kocasına tazminat ödeyecek.

ERKEKLERLE ALKOL İÇİP FOTOĞRAF PAYLAŞAN KARISINA DAVA AÇTI

Karşılıklı suçlamalar sebebiyle evliliklerini sonlandırmaya karar veren çift 2. Aile Mahkemesi'nde boşanma davası açtı. Erkek, başka erkeklerle alkol aldığı iddia edilen ve buna ilişkin fotoğrafları sosyal medyada paylaşan eşinden tazminat istedi.

MAHKEME KARI-KOCAYI BOŞADI

Tarafları ve tanıkları dinleyen mahkeme, güven sarsıcı davranışlarda bulunan kadınla, birlik görevlerini ihmal eden kocayı eşit kusurlu bulup, çifti boşadı, kocanın tazminat talebini reddetti.

EŞİNİN ERKEKLERLE UYGUNSUZ FOTOĞRAFLARI SEBEP SAYILDI

Karşı davalı koca O.G., kararı temyiz etti. Dava dosyasını yeniden inceleyen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, emsal bir karara imza attı. O.G.'nin eşinin sürekli alkol kullanarak buna ilişkin uygunsuz paylaşımlarda bulunmasını boşanma sebebi saydı.

"KADININ DAVRANIŞLARI ERKEĞİN KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRI"

Yargıtay kararında şu ifadelere yer verildi: "Sosyal medyada uygunsuz paylaşımlarda bulunan kadının, erkeğe nazaran daha fazla kusurlu olduğunun kabulü gerekir. Kadının davranışları erkeğin kişilik haklarına saldırı teşkil edecek niteliktedir.

KADIN, KOCASINA TAZMİNAT ÖDEMEYE MAHKUM EDİLDİ

Öyleyse; erkek yararına Türk Medeni Kanunu'nun 174. maddesi koşulları oluşmuştur. Tarafların ekonomik ve sosyal durumları, fiilin ağırlığı ve hakkaniyet kuralları gözetilerek davacı karşı davalı erkek yararına uygun miktarda maddi ve manevi tazminata hükmedilmesi gerekirken, hatalı kusur belirlenmesi sonucu bu isteğin reddi doğru olmamıştır. Kararın oy birliği ile bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir."
  
18.4.2018 16:19:34
Kaynak: Haberler
https://www.haberler.com/yargitay-sosyal-medyada-uygunsuz-paylasim-bosanma-10766540-haberi/

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim