Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Davalar-Soruşturmalar-Ceza Hukuku
0 Yorum

6. filo Türkiye'yi karşısına alamaz

Uluslararası hukukçular, Exxon'un sondaj faaliyetiyle aynı dönemde Kıbrıs açıklarında tatbikat yapan ABD 6. Filosunun haklarımızı ihlal etmesi durumunda, Türk Ordusu'nun karşı müdahale hakkının olduğunu söyledi. Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi Deniz Hukuku Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Emete Gözügüzelli, “Amerika Türkiye'yi bu konuda karşısına alamaz, alırsa Türkiye net tavrını koyar" dedi.

Doğu Akdeniz'de gerginliği artırmak isteyen Güney Kıbrıs, son olarak sözde ruhsatlandırdığı alanlara Amerikan petrol devi ExxonMobil'i çağırdı. 11 Mart'ta kiraladığı iki gemiyle 10'uncu parselde doğalgaz ve petrol aramaya başlayacak olan şirkete destek için, ABD 6. Filosu da, İsrail'le tatbikat bahanesiyle Kıbrıs açıklarına geldi. Deniz hukuku uzmanı Yrd. Doç. Dr. Emete Gözügüzelli, Doğu Akdeniz'deki son durumu Aydınlık'a değerlendirdi.

“ExxonMobil'in sismik araştırma faaliyetlerini yapacak gemilerinin birinin İsrail, diğerinin de Yunanistan'da konuşlandırıldığını öğrendik" diyen Gözügüzelli, “Güney Kıbrıs yönetiminin ısrarlı bu tavrı, Türkiye ve Kıbrıs Türklerinin haklarını ihlal ediyor" ifadesini kullandı. Gözügüzelli şöyle devam etti: “6. Filo eğer gerçekten ExxonMobil'i korumak için geliyorsa, Amerika Türkiye ile kriz yaşamaktan çekinmiyor anlamına gelir. Ancak kimsenin 6. Filo geldi diye paniğe kapılmaması gerekiyor. Bu Filo her zaman Akdeniz'de olmuştur. Bu geminin güzergâhı zaten Akdeniz ve Karadeniz'dir. Varlığı yeni değildir."

ABD GÖZE ALIR MI"

İtalyan ENİ şirketinin Türkiye'nin de kıta sahanlığı içerisinde olan 6'ncı parselde araştırma yaptığını ve Türk Donanması'nın da müdahale ettiğini hatırlatan Gözügüzelli şunları söyledi: “6. parsel bizim için önemli. Ancak 10. bölgede durum aynı değil. Exxon'un araştırma yapacağı saha ne Türkiye'nin kıta sahanlığı içerisinde ne de KKTC'nin Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ile imzaladığı ruhsatlandırma anlaşması ile gösterilen bir bölge. Eğer hakları ihlal etmeye kalkarlarsa (ABD), Türkiye gereken cevabı verecektir. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ‘ExxonMobil de gelse haklarımızı çiğnetmeyiz' sözünü hatırlayalım. 2007'den beri tek yanlı olarak tüm ada adına hareket eden Güney Kıbrıs'a karşı Türkiye ve yöneticilerin verdiği mesajlar açık ve nettir. Oldubittiye getirilmesine asla müsaade edilmeyecektir. Türkiye Cumhuriyet devleti bu konuda çok kararlıdır."

“Burada Türkiye'yi karşısına alabilecek bir bölge unsuru var mı" sorusuna, “Bunun olması çok zor" diyen Gözügüzelli, Türkiye'nin uluslararası hukuktaki haklılığını şu sözlerle anlattı:

‘TÜRKİYE NET BİR TAVIR KOYAR'

“Güney Kıbrıs ile Mısır arasında 2003 yılında belirlenen Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) anlaşması çerçevesinde Türkiye'nin güneyi ve güneybatı bölgesi ihlal edildi. Türkiye hemen itiraz etti ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ne de bunu iletti. İki ülke arasında yapılan anlaşmaya baktığınızda şu hukuki gerçeklik vardır: Eğer masaya oturan ülkelerin anlaşmasına diğer devletlerin itirazları varsa, ilgili bölgenin geçersizliği ve tartışmalı durumu öne çıkar. Fiili uygulamada meşruiyet arz etmez. Hukuk bu kadar açık. O nedenle ABD, Türkiye ile karşı karşıya gelmeyi hukuki anlamda göze alamaz, almak istemez. Eğer göze alırsa, Türkiye net bir tavır koyacaktır."

‘ENİ GİBİ EXXON DA GİDER'

“Petrol şirketleri kriz anında platformlarını toplayıp gidiyor. Biz bunu Türk Ordusu'nun müdahale ettiği ENİ'de gördük. Exxon'da da görürüz" diyen deniz hukuku uzmanı Gözügüzelli, ABD'nin sondaj faaliyeti için Türkiye'yi karşısına alamayacağını, ancak askeri anlamda caydırıcılık arz edecek hareketler yapabileceğini söyledi. Gözügüzelli, “Diplomasinin yetersiz kaldığı alanlarda, bu hamleler yapılabilir ama krize girmeyi göze alamaz. Çünkü haksız" dedi.

‘GERİLİMİ ARTIRMAYA DEVAM EDECEKLER'

  
9.3.2018 07:59:12
Kaynak: Aydinlik
https://www.aydinlik.com.tr/6-filo-turkiye-yi-karsisina-alamaz-turkiye-mart-2018

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim