Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Yaşam
0 Yorum

CHP yönetiminden tüzükte geri adım

CHP'nin bu hafta sonu yapılacak tüzük kurultayı öncesi, dün 47 milletvekili ortak bildiri yayınlamış, taleplerini 7 madde halinde sıralamıştı. Muharrem İnce, Yakup Akkaya, Mustafa Ali Balbay, Metin Lütfi Baydar, Mustafa Hüsnü Bozkurt, Selin Sayek Böke, İlhan Cihaner, Mevlüt Dud, Gürsel Erol, Emre Köprülü, Tanju Özcan, Haluk Pekşen, Necati Yılmaz'ın da bulunduğu milletvekillerinin bildirisinde taslakta demokratikleşme beklentilerinin dikkate alınmadığı vurgusu yapıldı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, tüzük değişikliği konusunda 2 Mart günü PM üyeleri, milletvekilleri, 4 Mart'ta da il başkanlarının görüşleri ve eleştirilerini dinlemişti. Milletvekilleri, Genel Merkez'in atama yetkisini artıran düzenleme başta olmak üzere taslakla ilgili eleştiriler yöneltmişti. Kılıçdaroğlu da eleştirilere, “Ben seçmeye meraklı değilim, rahatsızlık varsa düzeltiriz" yanıtını vermişti. Kılıçdaroğlu'nun talimatı üzerine, gelen itirazlar doğrultusunda taslakta revizyon için çalışma başlatıldı.

SEÇİME DEVAM

Genel Merkez'de yapılan her iki toplantıda “ön seçim kaldırılıyor" eleştirilerine neden olan maddelerin başında bir milletvekili çıkaran illerde merkez yoklaması yapılmasına ilişkin düzenleme yer almıştı. Bu düzenleme taslaktan çıkartılacak ve bir milletvekili çıkarılan iller, milletvekili adayını eskiden olduğu gibi ön seçimle belirleyecek. Bazı sorunların uzlaşı ile aşılması için Etik Kurul oluşturulması hükmü taslağa eklenecek. Böylece partide disiplin kurulunun yükü hafifleyecek.

Taslakta Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerinden genel sekreter, hukuk işleri, idari ve mali işler, yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılarının genel başkan tarafından belirlenmesi, diğer üyelerin ise PM tarafından seçilmesi hükmüne yer verilmişti. Bu hüküm, MYK'da “atanmış-seçilmiş" ayrımına yol açacağı belirtilerek eleştirilere konu olmuştu. Eleştiriler üzerine bu hüküm de taslaktan çıkartılacak.

GENÇLİK YAŞI DA DEĞİŞMEYECEK

Toplantılarda, milletvekili adayları ile belediye başkanları adayları belirlenirken il başkanlarının görüşünün alınması önerisi gelmişti. Bu önerinin de tüzük taslağına konulacağı öğrenildi. Ayrıca gençlik üst sınırının 35 yaşa çıkarılmasına ilişkin hükümden de vazgeçilecek. Gençlik yaşı 30 olacak ama gençlik kotası yüzde 20'ye çıkarılacak.

  
7.3.2018 07:49:18
Kaynak: Aydinlik
https://www.aydinlik.com.tr/chp-yonetiminden-tuzukte-geri-adim-politika-mart-2018

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim