Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Yargı sorunları- Yargı reformu
0 Yorum

CHP'de 'Başkanın adamları' tartışması

İçlerinde MYK üyelerinin de bulunduğu bazı CHP'liler, tüzük değişikliğinin ‘politbüro' (politikayı asıl belirleyen liderler çekirdeği anlamında) biçiminde iç kadrolaşmaya, MYK ve parti içinde bölünmelere yol açacağı uyarısında bulundu.

CHP yönetimi tarafından açıklanan ve 9-10 Mart günlerinde toplanacak 19. Olağanüstü Tüzük Kurultayı'na sunulacak taslak metinin Merkez Yönetimi Kurulu başlıklı 22. Maddenin ikinci fıkrasında şu satırlar yer alıyor: “Örgütlerden sorumlu, idari ve mali işlerden sorumlu, hukuk işlerinden sorumlu, yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcıları ile genel sekreter, Parti Meclisi üyeleri arasından genel başkan tarafından seçilir. Sayısı ve görev alanları Genel Başkan tarafından belirlenecek diğer genel başkan yardımcıları ise Parti Meclisi tarafından, kendi üyeleri arasından seçilir."

Böyle bir düzenlemenin MYK'da ‘başkanın has adamları' ve ‘diğer üyeler' ayrışmasına yol açacağı savunuldu.

Bir MYK üyesinin, yakın çevresine “Bu tüzüğü kim hazırlıyorsa, CHP'yi bitirmek için hazırlamış. Bu CHP'de bölünmeye ve gruplaşmaya sebep olacaktır. Bu tüzük beş kişinin işe yarıyor" dediği öğrenildi. CHP'li hukukçu bir milletvekili, Meclis kulislerinde, kamuoyuna açıklanan tüzük taslağının beklenildiği şekilde bir yankıyı uyandırmadığına dikkat çekti. Tüzük taslağı kabul edilirse, genel başkanın daha da güçleneceğini savunan milletvekilli, “Bu tüzük CHP'yi böler" ifadesini kullandı. Aynı milletvekili, tüzüğü yazanları, “Aday yoklamasıyla merkez yoklamasını aynı gibi göstererek hinlik" yapmakla suçladı.

‘ÖRGÜTLE İLİŞKİLİ OLANLAR SEÇİLMELİ'

PM üyesi eski bir milletvekili, yeni düzenlemenin mantığını anlamadığını belirterek şu görüşü savundu: “Bence söz konusu düzenlemede atanan beş genel başkan yardımcısı ile seçilen genel başkan yardımcılarının yer değiştirmesi lazım. Çünkü örgütten sorumlu, idare ve mali işlerden sorumlu, hukuk işlerinden, yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcıları ve genel sekreterlik görevleri parti örgütleriyle yakından ilişkili görevlerdir. Eğitim, ekonomi, dış politika, basınla ilişkiler gibi diğer görevler ise teknik ve uzmanlık isteyen görevlerdir. Bu görevleri üstelenen kadroları genel başkanın kendisinin belirlemesi daha mantıklı olur."

MENGÜ: İKİLİK YARATIR

Parti yönetimine uzun bir süredir muhalefet eden eski milletvekili Şahin Mengü, “Bu bir iç kadrolaşmadır" diyerek şöyle konuştu: “Bu MYK içinde de bir ikilik yaratmaktadır. Kendisini tayin ettiği adamlar sanki onlara daha çok güveniyor gibi bir imaj yaratır. Bununla tam anlamıyla MYK içinde kendisine Politbüro gibi bir kadro yaratıyor. Bu CHP'nin geleneğinde yoktur, olmaması gereken bir şey."

  
1.3.2018 07:56:38
Kaynak: Aydinlik
https://www.aydinlik.com.tr/chp-de-baskanin-adamlari-tartismasi-politika-mart-2018

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim