Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Avukatlık-Barolar
0 Yorum

Sema Pekdaş'a barodan ceza

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş'a, geçmişte başkanlığını yaptığı İzmir Barosu Yönetim Kurulu tarafından 250 TL para cezası kesildiği ortaya çıktı. Pekdaş'ın ceza almasına neden olan şikayet ise, bir dönem Türkiye'nin en önemli gündem maddesi olan Manisalı Gençler Olayı'nda işkence gören mağdurlardan geldi. Pekdaş'ın savunmalarını üstlendiği işkence mağduru Hüseyin Korkut, tazminat davasının geç sonuçlandırıldığı ve kazandığı tazminatın kendisine eksik ödendiği gerekçesiyle suç duyurularında bulunmuştu. Korkut, ayrıca Sema Pekdaş hakkında 10 Eylül 2016 tarihinde İzmir Barosu'na da şikayette bulundu. Başvuru üzerine İzmir Barosu tarafından Avukat Sema Pekdaş hakkında inceleme başlatıldı.

BARO YÖNETİMİ TESPİT ETTİ

İzmir Barosu Yönetim Kurulu, 21 Kasım 2017 tarihinde, Avukat Sema Pekdaş hakkında disiplin kovuşturması açılmasına karar verdi. Yönetim kurulu kararında, "Dosyanın bir bütün halinde incelenmesinden; Yakınılan avukat hakkında Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 23.05.2017 tarih ve B.M.2016/4903 sayılı bilgilendirme yazısında, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğünün 25.04.2017 tarih ve 2017/1159-AVK/15136/29719 sayılı OLUR yazısı ile Avukat Sema Pekdaş hakkında soruşturma izni verildiği bildirilmiştir. Bu nedenle yakınılan avukatın eylemi Avukatlık Kanunu 34, 134 ve 162. maddeler ile meslek kurallarının 3 ve 4 maddelerine açıkça aykırılık teşkil ettiği anlaşılmıştır" ifadeleri yer aldı.

PARA CEZASI VERİLDİ

İzmir Barosu Yönetim Kurulu, şikayet başvurusunun, Konak Belediye Başkanı Pekdaş hakkındaki ceza davasının sonucunun beklenmesi kaydıyla disiplin kuruluna sevk edilmesi kararını verdi. Kararda ayrıca Pekdaş'a para cezası verilmesi kararlaştırıldı. Kararda, "Yakınılan avukata İzmir Baro Başkanlığı tarafından gönderilen savunma istemli ve ihtarlı yazı, 13.10.2016 tarihinde tebliğ edilmiş olmasına karşın hiçbir cevap vermediği dikkate alınarak, 1136 sayılı yasanın 137. maddesi gereği 10 gün içinde baro başkanlığına cevap vermesi gerekirken, bu yükümlülüğe uymaması nedeniyle aynı yasanın 64. maddesi gereği 250 TL para cezası ödemesi gerektiği kanaatine varılmıştır" denildi.

Avukat Sema Pekdaş hakkındaki İzmir Barosu Yönetim Kurulu kararı.

  
27.2.2018 17:30:36
Kaynak: Aydinlik
https://www.aydinlik.com.tr/sema-pekdas-a-barodan-ceza-ege-subat-2018

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim