Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Örgütlü suçlar-Terör haberleri
0 Yorum

Mahkemenin duruşmada izin vermediği görüntüleri Odatv yayımlıyor

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 28 Şubat davasının 99'uncu celsesi Çetin Doğan'ın savunmasıyla başladı.

Doğan'dan önce söz alan avukatı Hüseyin Ersöz, yaşı sebebiyle ayrıca uzun olacağından müvekkilinin savunmasını oturarak yapması talebinde bulundu. Avukat Ersöz, savunmada bazı görüntüleri sunacaklarını belirterek, barkovizyon için gerekli ekipmanları kendilerinin temin ettiklerini söyledi ve bunun için de izin istedi. Mahkeme heyeti, görüntülü sunum talebini, "dava konusu suçla ilgili iddialar göz önüne alınarak, savunmanın sözlü ve yazılı olarak da yapılabileceği" gerekçesiyle reddederken, oturarak savunma konusunda ise, "diğer tüm sanıklar ve taraflarda olduğu gibi ayakta yapılması zorunlu tutulmamıştır. Buna ilişkin bir düzenleme yoktur, istediği şekilde savunma yapabilir" dedi.

Bir süre kürsüde savunma yapacağını ifade ederek, kürsüye çıkan Doğan, sözlerine şöyle başladı:

"Sayın savcının mütalaasında 5 yıldır yapılan savunmaları yok sayıp, FETÖ'cü savcının iddianamesini esas alması gerçekten üzücü olmuştur. Bunun zaman baskısından kaynaklandığını düşünüyorum. Delillerin tartışılması aşamasının atlanmasının sebebi de bu olmalı." 

Bu eleştirilerin ardından, "Herkesin sabırla dinlemesini rica ediyorum" diyerek savunmasına başlayan Doğan, 28 Şubat'ın da Balyoz ve Ergenekon gibi kumpas olduğunu vurguladı. Doğan, şöyle devam etti:

"TSK'nın deposundan Genelkurmay antentli boş CD çalınmış ve buna sahte belgelerin yanı sıra gerçek belgeler de yüklenerek gerçekmiş izlenimi yaratılmak istenmiştir. Balyoz'da Mehmet Baransu'nun oynadığı rolü, FETÖ bağlantısı açık olduğu için TSK'dan ilişiği kesilen Tamer Tatar üstlenmiştir. Bu davaya bakan 6 savcı, 12 hakim ya ihraç ya tutuklu veya firaridir."


Savunmasının büyük bölümünü, dava dosyasındaki delillere ayıran Doğan, bunların resmi belgeler üzerinde yapılan sahtekarlıkla elde edildiğini savundu ve bunu örnekleriyle anlattı. Söz konusu belgelerle ilgili olarak iddianame savcısı Mustafa Bilgili ve dönemin Genelkurmay Adli Müşaviri Muharrem Köse arasındaki yazışmaları da aktaran Doğan, "Didinmişler, her türlü gayreti göstermişler" dedi.

“SAVCI BİLGİLİ, AKILLARA ZİYAN BİRTAKIM DEDİKODULARDAN DERLEDİĞİ BİLGİLERLE…”

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde savunmasına oturarak devam eden Çetin Doğan, iddianamede suçlama konusu yapılan psikolojik harekat planı hakkında şunları anlattı:

"Savcı Bilgili tek sayfalık metinle iş çevirmeye çalışmış ve BÇG'nin psikolojik harekat yapmak üzere yurt sathında örgütlendiği izlenimi yaratmak istemiştir. Dava dosyasında Yavuz psikolojik harekat planı var, ama taslak. Bu plan resmi bir dokümandır. 1992'de hazırlanmış ve Başbakan tarafından onaylanıp, yürürlüğe konulmuştur. 1999'da güncellenmiştir. İşte dosyada olan bunun taslağıdır. Aslına ulaşamadım. Psikolojik harekat komutanlığı da vardır. Buraya bağlı tabur ve timlerin görevleri belirlenmiştir. Tüm dünyanın modern ordularında psikolojik harekat birimi var. Savcı Bilgili, akıllara ziyan birtakım dedikodulardan derlediği bilgilerle Psikolojik Harekat Grup Komutanlığını suçlamıştır."

Çetin Doğan dava dosyasındaki sahte olduğunu savunduğu belgelerden sonra, "şimdi gerçek olan belgelere geçiyorum" diyerek, 4 başlık altında bazı belge, brifing ve toplantılardan söz etti. Doğan'ın barkovizyonlu savunma talebinde bulunmasının sebebi de o zaman anlaşıldı. Dönemin Başbakanı merhum Erbakan'ın Cumhurbaşkanına istifasını sunmadan önce Çiller ve BBP'nin merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'yla düzenlediği üçlü basın toplantısına değinen Doğan, şöyle konuştu:

"Bu basın toplantısını kendi görüntü ve seslerinden vermek isterdik. Bu yeni bir delildir."

Doğan bu toplantının görüntülerini izletme talebinde bulundu, ama Başkan Yiğitsoy bir kez daha reddetti. Bunun üzerine Doğan, basın toplantısının yer aldığı CD'yi heyete verdi. Başkan Yiğitsoy da, "Başbakanın toplantısı var mı? Dava için çok önemli" dedi.

İşte mahkeme başkanının izlettirmediği o görüntüler:“TÜM BUNLAR SAVCININ, HUKUKİ DEĞİL SİYASİ BİR DAVANIN PEŞİNDE OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA GÖSTERMEKTEDİR"

Çetin Doğan merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Erbakan'ın istifası ve 28 Şubat'la ilgili bir açıklamasını okurken mağdur müştekiler arasında oturan bir kadın alkışladı. Başkan Yiğitsoy, bu kişinin dışarı çıkarılmasını istedi. Mağdur/müşteki avukatlarından Necip Kibar Başkan’a, "Biraz da doğal karşılayın. Kendi ürettikleri iftiraları burada karşımızda tekrarlıyorlar" diye tepki gösterince de Başkan Yiğitsoy, "Burası tiyatro salonu değil. Tepki veremezsiniz. Tepkinizi dışarıda gösterirsiniz. ‘Dinleyemiyorum, dayanamıyorum’ diyorsanız dışarı çıkacaksınız. Bizi zor durumda bırakmayın. Davanın uzamasına sebep oluyorsunuz" karşılığını verdi.

Çetin Doğan savunmasının devamında 28 Şubat'taki MGK toplantı tutanağından bazı bölümler okudu ve, "Bu tutanak dava sayesinde kamuya açılmıştır. İsteyen herkes inceleyebilir. Süreçten daha kurulmamış BÇG'nin (Batı Çalışma Grubu) sorumlu tutulmasının haksızlık olduğu görülecektir" dedi.

MİT'in irticai faaliyetlere ilişkin brifinginden de bazı bölümler aktaran Doğan, “Tüm bunlar savcının, hukuki değil siyasi bir davanın peşinde olduğunu bir kez daha göstermektedir. İsteyen herkes inceleyebilir. Süreçten daha kurulmamış BÇG'nin sorumlu tutulmasının haksızlık olduğu görülecektir" dedi.

78 YAŞINDAKİ ÇETİN DOĞAN'IN DİNLENMESİNE MAHKEME BAŞKANI İZİN VERMEDİ

Yaklaşık 1.5 saatlik savunmasının ardından Doğan, yorulduğunu belirtip, kısa bir ara verilmesini isteyince şu tartışma yaşandı.

Başkan: Devam edin.

Doğan: Yoruldum. 78 yaşındayım. Omurilikten ciddi bir ameliyat geçirdim.

Başkan: Metinden okuyorsun. Verin avukatınız okusun. 

Av. Ersöz: Nereye yetişiyorsunuz, anlayamıyoruz. Yoruldu diyoruz.

Başkan: Devam edin. Sizin keyfinize göre hareket edemem.

Doğan bu tartışmanın ardından savunmasına 10 dakika daha devam ettikten sonra Başkan duruşmaya yarım  saat ara verdi.

“BİR HAFTA VERDİK, SİZ 1 GÜNDE BİTİRDİNİZ”

Verilen aranın ardından savunmasına devam eden Çetin Doğan, Müslüm Gündüz, Ali Kalkancı ve Fadime Şahin olayına değinirken, "Ali Kalkancı'yı dinleseniz" deyince, mağdur müşteki avukatlarından Necip Kibar, Kalkancı'nın İstanbul'da yargılandığını söyledi. Bunun üzerine Başkan Yiğitsoy, "savunmayı bölmeyin" uyarısında bulundu. Avukat Kibar, "Çetin Doğan'a verdiğiniz süreyi bize vermediniz" şeklinde tepki gösterince de Başkan Yiğitsoy, "Bir hafta verdik, siz 1 günde bitirdiniz. Savunma hakkını kısıtlayamazsınız, saygı duyun lütfen" dedi.

Başkan Yiğitsoy'un bu sözlerine Av. Erol Aras, "Vesvese var. Geçmişte yaşadıklarımız..." karşılığını verirken, izleyiciler arasında yer alan Çetin Doğan'ın eşi Nilgün Doğan, "Sayın Başkanım, Teoman Koman Paşa burada düştü, öldü. İnanmadılar, burada 40 dakika sedyede beklettiler. Çok acı şeyler yaşadık. Siz de bizi anlayın" dedi. Başkan Yiğitsoy, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Siz bizi, biz sizi tanımıyoruz. Avukatlar önceden iletirse biz de biliriy. Anlayamayız ki!.. Doktor değiliz. Yaptığımız, iyi niyetle savunma hakkını kullanmanızdır.”
  
14.2.2018 19:26:05
Kaynak: Odatv
https://odatv.com/bu-davaya-bakan-6-savci-12-hakim-ya-ihrac-ya-tutuklu-veya-firari-14021833.html

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim