Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Yaşam
0 Yorum

Elektrikli araçta fark attık

Erzurum'da Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, geliştirdiği nanomalzemeler aracılığıyla elektrikle çalışan araçlarda 5 dakikalık şarjla 480 kilometre yol gitmeyi sağlayan yakıt pili geliştirdi. Yurtcan'ın çalışması, 2017 Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü'ne layık görüldü. Yurtcan, yaptığı çalışmayı Aydınlık'a anlattı.

Enerji üretimi için nanomalzemelerin geliştirilmesi üzerine çalıştığını söyleyen Doç. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, “Yüksek lisans ve doktora öğrencilerimle yakıt pilinin katalizörleri konusunda çalışmalar yapıyoruz. Sentezlediğimiz malzemelerin yakıt pilinde kullanımı ile bu teknolojiyi oldukça iyi tanıdık ve bizim malzemelerimizle de ticari olarak satılan yurtdışı menşeli malzemelerle yarışabilir sonuçlar elde ettik" dedi.

Çevre dostu yakıt pili, elektrikli araçlarda kullanılan ve 30 dakika ile 12 saat arasında dolup 240 kilometre gitmeyi sağlayan lityum bataryalara rakip olacak. Hidrojenin kullanıldığı yakıt pili, alternatif kaynaklara yönelmek için bir adım. Ancak yakıt pilinin maliyeti benzerlerinden daha yüksek. Yurtcan, bu tür çalışmaların çevre dostu enerji üretimi için desteklendiğini belirtti. Yurtcan, üzerinde çalıştıkları yakıt pilinin maliyetiyle ilgili de bilgi verdi: “Maliyet, yakıt pilinin ticarileşmesinin önündeki en önemli dezavantajlarından. Çünkü yakıt pilinde kullanılan ve en iyi sonucu veren malzemeler çoğunlukla platin bazlı. Platin, altından daha pahalı.Platine alternatif olabilecek malzemeler sadece bilimsel çalışma olarak kalıyor ve onun kadar dayanıklı bir malzeme henüz bulunamadı. Dünyaca ünlü araba şirketlerinin çıkardıkları arabalarda da yine platin bazlı malzemeler kullanılıyor. Bir başka sıkıntı da hidrojenin üretilmesi gerekiyor ya hidrokarbonlardan ya da sudan. Bu işlemler de enerji gerektiriyor. Bu kadar maliyete rağmen yakıt pili diyoruz. Çünkü alternatif kaynaklarla elektrik üretimi gelişiyor. Eğer bu enerjiyi kullanarak hidrojen üretebilirsek temiz bir enerjiye sahip olacağız. Kimyasal enerji depolanması en kolay enerji olduğundan bu enerjiyi depolayıp istenildiğinde kullanabileceğiz."

‘NANOTEKNOLOJİYE YÖNELMELİYİZ'

Doç. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, elde ettikleri malzemelerin dayanımına yönelik çalıştıklarını belirtti. Kimya mühendisi Yurtcan, genç mühendislere de nanoteknoloji alanında çalışmayı önerdi. Yurcan, “Ülkemizin stratejik konumu açısından çok çalışmamız gerektiğini biliyoruz. Nanoteknoloji artık bir devrim olarak görülüyor. Bu teknolojiyi yeni ürünlerde ne kadar fazla kullanabilirsek ülkemiz için o kadar iyi olacaktır. Mühendisler, nanoteknolojide de enerji, sağlık ve savunma sanayi gibi ülkemiz için kritik konularda çalışmalara yönlenirlerse bizim için yararlı olur" dedi. TÜBİTAK ve YÖK'ün proje ve burslarda yakıt pilini öncelikli alanlar olarak gördüğünü söyleyen Yurtcan, “Kalkınma Bakanlığı ülkemizde yakıt pili altyapısının oluşturulması için proje çağrısına çıktı. Üniversitelerimizde yapılan çalışmaları sanayi ile birleştirebilirsek çok uzağında olmadığımız bu teknolojiyi hayata geçirebiliriz" diye konuştu.

DOKTORA DÖNÜM NOKTASI OLDU

  
14.2.2018 07:46:29
Kaynak: Aydinlik
https://www.aydinlik.com.tr/elektrikli-aracta-fark-attik-bilim-ve-teknoloji-subat-2018-1

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim