Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
İmar Terörü
0 Yorum

Yargıya rağmen imza topluyorlar

İstanbul Sultangazi ilçesindeki Cumhuriyet Mahallesinde kalan Siteler bölgesi, Bakanlar Kurulu kararı ile ‘Riski alan' ilan edildi. 28 Ocak 2013'te alınan ‘riskli alan' uyarınca mahallede yerinde kentsel dönüşüm öngörüldü. Riski alan bölgesinde kalan bin 168 evin yıkılması ve mülk sahiplerine başka evler verilmesi önerildi. Ancak mülk sahipleri evlerinden çıkmak istemedi. Eylem ve basın açıklamalarıyla sesini duyuran yurttaşlar konuyu yargıyı taşıdı. Yargı sürecinde son kararı veren Danıştay 14'üncü Dairesi, 17 Şubat 2017'de ‘riskli alan' kararını kaldırdı.

Danıştay kararına karşın Sultangazi Belediyesi, yurttaşlara TOKİ ile proje için anlaşma yapıldığını duyurdu. Belediye 16 maddelik kentsel dönüşüm anlaşması hazırlayarak yurttaşlardan imza toplamaya başladı. Bunun üzerine bölgede yaşayanlar, TOKİ'ye “Yazılı anlaşma var mı" diye dilekçe verdi. TOKİ'nin verdiği yanıtta yazılı bir anlaşmadan söz edilmedi, “Fikir birliği var" ifadeleri kullanıldı.

‘RAHATSIZ EDİYOR'

Siteler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Havva Alacam Gül, kendilerine somut bir proje sunulmadığını söyledi: “Karşımıza gelen herhangi bir proje yok. Belediye sürekli ‘burayı yıkacağız, dönüştüreceğiz' diye bizi rahatsız ediyor. Şimdi değişik anlaşmalarla karşımıza geliyorlar. En son TOKİ'yle anlaşma yapılmıştır diye bir kağıt vermişler. ‘Bunu imzalarsanız TOKİ çalışmaya başlayacak' diyorlar. Biz yapıldığı söylenen anlaşmayı yazılı olarak görmek istiyoruz. Önümüzde bir vaziyet planı yok. Burası kayalık zemin. Zemin açısından sağlam."

  
12.2.2018 08:24:01
Kaynak: Aydinlik
https://www.aydinlik.com.tr/yargiya-ragmen-imza-topluyorlar-turkiye-subat-2018

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim