Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Çalışma hayatı-Sosyal güvenlik
0 Yorum

Hamile işçinin kontrolleri ücretli izin kapsamında

Aydınlık Gazetesi , 12.2.2018

| İşyerinde mevcut işçi sayısı 15'tir. Büro işi, teknik danışmanlık yapılıyor. Çalışan iki personel (yeni) hamiledir. Doğum öncesi-doğum sonrası ücretli izin süresi ve talep edilirse sözleşme feshedilmeden doğum sonrasında ücretsiz kullanabilecek izin süresi ne kadardır" Aylık veya 15 günlük kontrollerde tam gün işe gelinemediği oluyor, ücret kesintisi yapmak mevzuata aykırılık teşkil eder mi" Teşekkür ederim.

Kural olarak kadın işçiye doğum öncesi ve doğum sonrası 8'er; toplamda 16 haftalık süre ücretli izin verilir. Ücretsiz izin içinse iki seçenek mevcuttur:

1- İsteği halinde kadın işçiye, 16 haftalık sürenin tamamlanmasından sonra 6 aya kadar ücretsiz izin verilebileceği gibi,

2- Çocuğun bakımı ve yetiştirilmesi amacıyla analık hali izninin yani 16 haftalık sürenin bitiminden itibaren 1. doğumda 60 gün, 2. doğumda 120 gün, sonraki doğumlarda ise 180 gün süreyle haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin verilir. Çoğul doğum hâlinde bu sürelere otuzar gün eklenir. Çocuğun engelli doğması hâlinde bu süre üç yüz altmış gün olarak uygulanır.

Doğum öncesi ve sonrası, toplam 16 hafta kullanılan ücretli izin süresi ile doğum sonrası haftalık çalışma süresinin yarısı kadar verilen ücretsiz izin süresi, işçinin sağlık durumuna ve işin özelliğine göre doğumdan önce ve sonra gerekirse artırılabilir. Bu süreler doktor raporu ile belirtilir.

Kadın işçiye hamilelikteki periyodik kontrolleri için de ücretli izin verilir. Yani işveren, aylık ya da 15 günlük kontrolleri için kadın işçinin ücretinde kesinti yapamaz. Paylaştığımız tüm bu hususlar, 4857 sayılı İş Kanunu 74'üncü maddesinde düzenlenmiştir ve bu madde 4857 sayılı Kanun kapsamında olmayan kadın işçiler için de uygulanır.

  
12.2.2018 08:20:43
Kaynak: Aydinlik
https://www.aydinlik.com.tr/hamile-iscinin-kontrolleri-ucretli-izin-kapsaminda-didem-okur-is-hukuku-kose-yazilari-subat-2018

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim