Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Yargı sorunları- Yargı reformu
0 Yorum

Kadın cinayetinde yasal eksikler giderilsin

Son yıllarda ülkemizde artan kadına yönelik şiddeti ve kadın cinayetlerinin nasıl önlenebileceğini kadın platformları Ayınlık'a değerlendirdi. Kadın platformları, rakamların önemli olmadığını, bir kişi de ölse aynı öneme sahip olduğunu, faillerin ‘takım elbise giydi diye' iyi hal indirimi almamaları gerektiğini vurguladı.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü sorunun kaç kadının öldürülmesi değil bir kadının öldürülmesinin de önemli olduğunu, mekanizmaların yanlış işlediğini ifade ederek şu şekilde konuştu: “Bizim son iki senemiz kadın cinayetlerinde sayı üzerine gitti. ‘Nasıl önleriz, ne yapabiliriz, neden öldüler, niye öldürüldüler' gibi soruların ‘hangi yasanın uygulanmadığı, hangi mekanizmanın çalıştırılmadığı, kim ne yaptı, hangi aşamada öldürüldü, kadın erkek eşitsizliğinin giderilmesi adına ne yapabiliyoruz' gibi birçok soruya cevap bulabilecek eylemleri harekete geçirebilirsek bu konularda azalma sağlayabiliriz. Bizim acil yardım hattımız var. Bütün barolarla işbirliğindeyiz. Bu konuyla ilgili tahrik indirimi, iyi hal indirimi, yasaların eksikliklerinin giderilmesi için bakanlığa mevzuatta değişim talebinde bulunduk. Artık sayılar değil her bir sayının geride bıraktıklarının önemli olduğu gibi ayrıntıları da gözönünde bulundurduk."

‘KADIN CİNAYETLERİNDE YÜZDE BİN 500 ARTIŞ'

Cumhuriyet Kadınları Derneği Başkanı Canan Arıtman ise çok uzun yıllardır bu ülkede kadına yönelik şiddet ve bu şiddetin en ileri formu olan kadın cinayetlerinde yüksek bir artış olduğunu belirterek, “Kadına yönelik terör ve kırım yaşanıyor. Devletin bu konuda gereken her şeyi yapması gerekir. Dünyanın hiçbir ülkesinde kadın cinayetleri yüzde bin 500 oranında artış göstermiyor. Bununla ciddi bir mücadele ne yazık ki hükümet tarafından görmüyoruz. Kadın cinayetlerinin altında yatan neden de ülkede yaşanan yoğun cinsiyet ayrımcılığıdır. Eğer bir ülkede özellikle yöneticiler kadını eşit birey görmezse yoğun bir cinsiyet ayrımcılığına neden olurlar ve kadın cinayetlerinin de artmasına yol açarlar. Devlet başkanı kalkar da kadınlar en az üç beş tane doğursun, kadın erkekle eşit değildir, fıtrata aykırıdır derse geleceğimiz nokta budur. Ne yazık ki bu ülkede yasalar mağduru değil faili korumaktadır. Kravat taktı, takım elbise giydi diye iyi hal indirimi vermek, kadın tayt giydi, güldü, saat sordu gibi gerekçeklerle haksız tahrik indirimleriyle katilleri hapisten çıkartacak formüllerin üretilmesi cinayetleri teşvik etmektedir. İnsan öldürmenin mazereti olmaz" dedi.

MÜCADELEYE DEVAM

Şişli'de boşanmak üzere olduğu eşi tarafından sokak ortasında boğazından bıçaklanarak öldürülen Leyla Karal için İstanbul Kadın Meclisi ellerine poşet alarak olayın yaşandığı yerde eylem yaptı. Grup, “Sessiz kalmıyoruz" yazılı pankart açıp, sloganlar attı. Açıklamada, “Yaşam hakkımız için mücadeleye devam ediyoruz. Kadınlar yaşamaya, hayatın içerisinde olmaya devam edecek. Leyla için ve öldürülen bütün kadınlar için adalet sağlanana kadar sessiz kalmıyoruz. Kadın cinayetlerini durduracağız" denildi.

UNUTMADIK!

  
12.2.2018 08:19:18
Kaynak: Aydinlik
https://www.aydinlik.com.tr/kadin-cinayetinde-yasal-eksikler-giderilsin-yasam-subat-2018

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim