Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Yaşam
0 Yorum

Patent başvuruları ‘kanunla' uçtu

Bakan Özlü 2017&’de patent başvurularının yüzde 30 arttığını belirterek TBMM&’de geçen yıl kabul edilen Sınai Mülkiyet Kanunu&’nun mucitler için teşvik unsuru olduğunu söyledi.

Yelda GÖKDAĞ / ANKARA

Türkiye&’nin 2017 patent karnesi belli oldu. Konu hakkında kendisine yöneltilen bir soru önergesine yanıt veren Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, &“2017&’de ülkemizde 8625 yerli patent başvurusu yapılmış olup mevcut durumda 68.744 geçerli tescilli patent bulunmaktadır. Faydalı model başvurularıyla birlikte değerlendirildiğinde, 2017&’de 11.881 buluş için yerli patent ve faydalı model başvurusu yapılmıştır&” ifadelerini kullandı.

YÜZDE 30 YÜKSELDİ

2017&’de yapılan patent başvuru oranı bir önceki yıla göre yüzde 30 oranında arttığını belirten Özlü şu bilgileri paylaştı: &“Patent başvurularındaki artışın nedeni ise TBMM tarafından geçtiğimiz yıl kabul edilen Sınai Mülkiyet Kanunu oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan&’ın kanunu onaylamasının ardından Türk mucitleri Patent Kurumu&’na koştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan&’ın özel önem verdiği patent hakkı için kanunda, başvurulardaki inceleme ve tescil süreçlerini kısaltacak düzenlemeler, mucit ve üreticiler için teşvik unsuru olmuş oldu.&”

  
12.2.2018 08:16:35
Kaynak: Aksam
http://www.aksam.com.tr/ekonomi/patent-basvurulari-kanunla-uctu/haber-707003

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim