Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Örgütlü suçlar-Terör haberleri
0 Yorum

Washington kulisleri: Amerikalılar şantaj dosyasıyla geliyor!

Afrin'e yönelik Zeytin dalı Harekatı'nın ardından Münbiç hedefini açıkca ilan eden Türkiye, Suriye sahasında ABD ile daha önce hiç olmadığı derecede karşı karşıya geldi. ABD, en üst düzey generallerini Münbiç'e göndererek, “çekilmeyeceğiz" mesajını yeniledi. Aynı ziyarette ABD'li komutanlar, PYD/YPG'li teröristlerle el sıkışarak Türkiye sınırında poz verdi.

Böyle bir dönemde ABD, iki üst düzey yöneticisini Türkiye'ye yolluyor. Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster bu hafta sonu, Dışişleri Bakanı Tillerson da gelecek hafta Türkiye'de olacak.

Peki Amerikalıların çantasında hangi dosyalar var" Türkiye'ye ne önerecekler, hangi kozları masaya sürecekler"

HaberTürk Washington muhabiri Serdar Turgut, Amerikalıların yaptırım santajlarıyla Türkiye'ye geleceğini vurguladı. Turgut'un bugünkü yazısının satırbaşları şöyle:

"(...) Bu yazıyı yazmaya oturduğum saatte (TSİ Perşembe 04.00) Senato Dış İlişkiler Komisyonu'nda “Türkiye ve Önümüzdeki Yol" başlıklı çok önemli bir gizli oturum bitmek üzereydi. Kaynaklarım, bu oturumdan Türkiye'ye yönelik bazı yaptırım önerileri çıkacağını ve bunları Türkiye'ye gidecek üst düzey yetkililerin bir koz olarak ellerinde tutacaklarını söylediler.

Bu kaynaklar, Amerika'nın bölgeye yönelik Türkiye'ye bir düzenleme önerisi götüreceğini ve Türkiye'nin bu öneriye kendisini baştan kapatmaması için yaptırımlar tehdidini ellerinde tutmak istediklerini vurguladılar. Peki Washington'da bu ziyaret öncesinde ne tür hazırlıklar yapıldı, şimdi bunlara bakalım.

ZİYARETİN ARKA PLANI

- Şu anda bölgeyle ilgili en tecrübeli diplomat olan, Cumhuriyetçi kaynakları çok iyi tanıyan eski Türkiye ve Irak Büyükelçisi James Jeffrey'e, “McMaster ve Tillerson Türkiye'de sadece Münbiç ve Fırat'ın doğusunu mu konuşacaklar"" diye sorduğumda şu cevabı aldım:

“Hayır, daha büyük konular konuşulacak. Irak ve Suriye bağlamında ikili ilişkilerde daha iyi koordinasyon mekanizmalarının nasıl kurulacağı ve İran'ın ileride nasıl dizginleneceği üzerine de yoğunlaşılacak. Aynı zamanda Cenevre görüşmeleri bağlamında Esad sonrası siyasi çözüme nasıl varılabilir bütün bunlar konuşulacak. Tabii tüm bu konuların özellikle Türkiye'nin ve bölgedeki diğer müttefiklerimizin güvenlik kaygılarına iyi cevap verecek çerçevede konuşulmasına dikkat edilecek."

- Dikkat edin, tecrübesiyle ve Washington bağlantılarıyla yönetimin düşünce sistematiğini çok iyi bilen James Jefrey, bu konuda sadece kendi yorumunu ifade etmiyor.

MÜNBİÇ KONUSU

- Washington'da Münbiç konusunda yeni bir öneri üzerinde bu ana kadar çalışılmadı. Ziyaretler hakkında resmi açıklamalar yapıldıktan sonra kaynaklarıma “Münbiç konusunda ne söyleyeceksiniz"" diye sorduğumda bazıları, “Bunu ziyarete gidecekler de bilmiyorlar"cevabını verdi. Ben, “Şaka mı yapıyorsunuz"" dediğimde ise “Hayır çok ciddiyiz. Şu anda Washington'da Münbiç ve Fırat'ın doğusu hakkında Türkiye'yi tatmin edecek bir yeni tavır alınmadı" dediler...

SENATODAKİ GİZLİ OTURUM

- Washington diğer yandan tehdit olarak kullanabileceği kozları da elinde tutmak istiyor. Yazının girişinde bahsettiğim gizli senato toplantısı bittikten sonra edindiğim bilgilere göre komisyonda Türkiye'ye çok yönlü yaptırımlar getirilmesi yolları konuşuldu. Bu yaptırımlar 3 konuyla bağlantılı.

1- Reza Zarrab'ın tanık olduğu dava dolayısıyla İran'la bağlantılar konusunda yaptırım uygulanması.

2- Magnitsky Yasası doğrultusunda bazı yaptırımlar. Magnitsky, Rusya'daki insan haklarına karşı getirilen yaptırım yasası.

3- Rusya ile ticari ilişkiler bağlamında getirilecek yaptırımlar. Örneğin Türk Akımı çerçevesinde ve savunma sanayii bağlamında bazı yaptırımlar.

Kaynaklarım, bu çalışmaların yapılmış olmasına rağmen Amerikan tarafının ne tür tavır alacağını Türkiye'nin tavrına göre belirleyeceğini söylediler.

SOYKIRIM TASARISI

Öte yandan Dış İlişkiler Alt Komitesi'nde “Suriye'de ileriye doğru" başlığı altında ayrı bir sorgulama yapıldı. Temsilciler Meclisi'nde ise Türkiye aleyhine ağır sözler söylendi. Çoğunun kendi lokal seçmeni olan Kürt diasporasının etkisinde kaldıkları görüldü. Ayrıca Ermeni seçmeni bol olan California temsilcilerinin yine bir soykırım yasasını gündeme getirecekleri söyleniyor.

  
9.2.2018 17:15:20
Kaynak: Aydinlik
https://www.aydinlik.com.tr/washington-kulisleri-amerikalilar-santaj-dosyasiyla-geliyor-turkiye-subat-2018

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim