Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Teknoloji-Bilişim
0 Yorum

Avukat Koç: Sosyal medyada suç tanımı her vakada değişebilir

Türkiye'de hukukun dijital ortamda yarattığı sonuçlar konusunda ciddi kafa karışıklıkları yaşanıyor. Sosyal medyada söylenenlerin sık sık yargıya taşınması ve hapis cezasına dönüşmesi, neyin suç olup neyin olmadığının bilinmemesi, kullanıcıları yazı yazmaktan alıkoymaya başladı. Hukukun elektronik dünyaya bakan yüzünde ciddi bilgi birikimleri edinmiş olan Avukat Serhat Koç, Serhat Ayan ile Yeni Şeyler Rehberi programında uyarılarda bulundu:


‘HUKUK TEKNOLOJİYE YETİŞEMİYOR'

"Hukuk teknolojiye yetişemiyor. Dünyada genel hukuk kavramı problemi bu. Tanımlamadan ziyade genel kavramlar veriliyor. Mahkemelerin verdiği kararlar hukuk oluyor ABD gibi hukuk yapısına sahip ülkelerde. Mahkemenin donanımlı hakimleri karar veriyorlar, o sonrasında kanun oluyor. Bizim gibi kara Avrupası ülkelerde yazılı kanunlar var. Her hakim oluşan durumları farklı yorumlayabiliyor.

Sosyal medyaya büyük operasyon: 17 bin kişi hakkında fezleke hazırlandı, 45 bin kullanıcı aranıyor
Kriterlere göre, aynı kelimeler farklı hukuki sonuçlar doğurabilir. İfade özgürlüğünün korunmasının amacı geniş kitlelerce kabul edilen şeyler için değil, toplumca reddedilen ifadelerin korunması için söz konusu. Dolayısıyla hukuk, birçok kararın toplumda 100 kişinin dahi kabul ettiği şeyleri ayrımcılık, şiddet vs. içermiyorsa korunmasını istiyor. Sadece konuşmak ve fikir beyan etmek her zaman ifade özgürlüğünün içinde. Suçu övmek de suç teşvik ediyor. Ama o insanın özgür kalmasını istemek suç teşkil etmez.

‘SUÇLARI BELİRLEMEK İÇİN BİR EXCEL TABLOSU YAPAMAYIZ'

Hukukta neyin hakaret olduğunu neyin olmadığını anlamak için (Microsoft Office) Excel tabloları yapamayız. Anayasa Mahkemesi bu kararları vermesine rağmen başka türlü de kararlar çıkacak. Hırsıza hırsız demek katile katil demek hakaret midir? Bunlar hakkında verilmiş kararlar var. Hırsıza hırsız demek hakaret olarak kabul edildi bir dönem.

Normal bir insana söyleyeceğiniz şeyleri tanınmış insanlara söyleyince onların tolerans seviyesinin daha yüksek olmasını, onların göğüs germesini bekliyor hukuk. Bu türden insanların özel hayatları çok daha küçük bir alanı kapsıyor.

Sosyal medyadan Cumhurbaşkanı'na hakaret eden 3 kişiye gözaltı
Genelde siyasetçilere yönelen eleştiriler cezayla sonuçlanır. Almanya'da da bu böyle. Ama Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gidildiğinde bu cezaların ortadan kaldırılması durumu söz konusu. Almanya ve Türkiye'yi aynı kanun maddelerine sahip iki ülke olarak bile düşünsek uygulamada fark var. Bizim savcı ve yargımız olayı onlardan bambaşka görüyor kanunlarımız çoğu zaman oradan çeviriyle alınmış olsa bile. Bir avukat ve hukukçu olarak her olayda dava açma fikrine hiç sıcak bakmıyorum. İnsanların insanca konuşarak anlaşmasından yanayım. Ülkemizde adalet zaten gerçekten geç tecelli ediyor. Elimizde 10 yıldır bitmemiş davalar var. Herkes konuyu bile unutmuş dava hala sürüyor. İnsanlar, dava açabiliyorsam neden masada anlaşayım ki, diyorlar."
  
6.2.2018 22:01:57
Kaynak: Tr
https://tr.sputniknews.com/yeni-seyler-rehberi/201802021032128687-avukat-serhat-koc-sosyal-medyada-suc-tanimi-her-vakada-degisebilir/

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim