Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Avukatlık-Barolar
0 Yorum

İdare mahkemesi kararı verdi : Stajyer avukattan dosya ücreti alınamaz

Tekirdağ Barosu'na bağlı avukat enes Ortacalar'ın stajyer avukatlardan haksız olarak ücret alınmasına ilişkin   açtığı iptal  davası sonuçlandı. Daha önce İdare mahkemesinin tek hakimle verdiği  iptal kararı  Tekirdağ Barosunun itirazını değerlendiren üst mahkemece  "yönetim kurulu kararının iptali tek hakimle değil, heyetle verilmesi gereken karar" gerekçesiyle tekrar yargılama yapmak için dosyayı Tekirdağ İdare Mahkemesine iade etti.

İtiraz aşamasında Türkiye Barolar Birliği(TBB) davalı baro yanında davaya katılma talebinde bulundu ve Tekirdağ Mahkemesi de talebi kabul etti. TBB "Ruhsatname bedeli" ile ilgili Danıştay kararını sunarak alınan paranın giderlere karşılık kullanıldığını kabul etmesini istedi. Mahkeme heyeti yaptığı araştırma ve inceleme sonucunda yine stajyer avukatları haklı buldu.

Önceki karardan farklı olarak heyet "Avukatlık Kanununda Stajyer Avukatların maddi sıkıntı çekmemesi için staj kredisi verilmesiyle ilgili hüküm varken ücret talep edilmesini hukuka aykırıdır" gerekçesine de yer verdi.
Bu haksız uygulama hâlâ birçok baroda devam etmekte, bazı illerde ise dava açılmış olmakla bu kararın emsal olması sözkonusu . 

  
6.2.2018 18:50:49

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim