Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Örgütlü suçlar-Terör haberleri
0 Yorum

'Türkiye, YPG'ye verilen silahlar yüzünden ABD'yi yargılayabilir'

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, hükümet ile ABD arasında yaşanan gerginlik, AKP kulislerinde ilginç önerilerin tartışılmasına sebep oldu. Bunlardan birisi de Türkiye'nin ABD'yi YPG'ye verilen silahlar konusunda yargılaması.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Prof. Sözüer'in açıklaması şöyle:

“ABD bir terör örgütünü silahlandırmak, eğitim vermek gibi doğrudan terörizmi destek faaliyetleri içine girmiştir. Bu durum Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin aldığı 1371 (2001) ve geçen yıl oybirliği ile kabul edilen 2370 (2017) sayılı kararlarına aykırıdır. ABD'nin haksız fiil sorumluluğu nedeniyle sorumluluğu doğabilecektir. Bu noktada Uluslararası Adalet Divanı'na müracaat meselesi gündeme gelebilir. BM Güvenlik konseyinde veto hakkı olan ABD ve diğer ülkelere karşı, yaptırım v.s kararı alınamıyor. Bu noktada Türkiye veya başka bir ülke, kendine yönelik olsun olmasın, terör suçları kendi ülkesinde işlenmese dahi yargılama yetkisine sahip. Örneğin Irak işgalinde işlenen savaş suçları dolayısıyla dönemin ABD yetkililerini ülkeler kendi mahkemelerinde yargılayabilirler. Türkiye de PKK/PYD'ye verdiği silahlar nedeniyle ABD yetkililerini yargılayabilir."

AKP kulislerinde, ABD yönetiminin Amerikan anayasasına göre suç işlediği, bunun da istenirse dava konusu olabileceği iddia ediliyor.

  
6.2.2018 07:57:42
Kaynak: Aydinlik
https://www.aydinlik.com.tr/akp-kulislerinde-abd-ye-dava-acilmasi-tartisiliyor-turkiye-subat-2018

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim