Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Hakim-Savcı
0 Yorum

Hakim adayına mesleğe kabulde ikinci mülakat

Gerekli eğitim ve staj süresinin tamamlanmasının ardından adayın mesleğe kabulü yapılıyor. Ancak getirilecek yeni uygulamayla, adaylar mesleğe kabulü yapılmadan mülakata tabi tutulacak. Söz konusu mülakatla FETÖ gibi yapılanmalara mensup kişilerin yargı teşkilatına sızmaları önlenecek. Öte yandan, hakim ve savcı adaylığı mülakat komisyonunda Kurul temsilcisinin bulunmasına yönelik mevzuat değişikliği çalışması yapılacak.

YARGIYA GÜVEN ARTTIRILACAK

Programda yargıya güvenin 2016’da yüzde 30, 2017 yüzde 35 olduğu belirtilerek 2018 için yüzde 45 hedefi belirlendi. Yargıya olan güvenin daha da arttırılması için belirlenen hedefler şöyle sıralandı: “Yargıya güveni azaltan unsurları saptamak üzere kamuoyu araştırmaları ile uygulamalı çalışmalar yapılacak. Yargı mensupları ile yapılacak çalışmalarla yargıya güven artırılacak. Hakim ve savcılara yönelik düzenli aralıklarla yargıya güven ve memnuniyet anketleri yapılacak. Hakim ve savcıların uymaları gereken etik davranış ilkeleri belirlenecek ve etik takip sistemi kurulacak.

Yeni terfi sistemi

HSK’nın 2018 Performans Programı’na göre atama nakil, müstemir yetki, terfi ve disiplin sistemi yeniden düzenlenecek. Buna göre, atama ve terfi sistemleri yeniden düzenlenirken hakim ve savcı performans değerlendirme sisteminin oluşturulması, kriterlerin objektif ve ölçülebilir şekilde önceden belirlenmesi, gerekirse iyi uygulama örneklerinde yer alan unvanlı atama ve terfi için mülakata tabi tutma ölçütünün de getirilmesi değerlendiriliyor. Böylece atama, nakil, müstemir yetki ve terfi işlemleri daha sistemli hale getirilecek. Terfi sistemi, niteliği de ölçecek şekilde yeniden düzenlenecek. Terfi işlemlerinde daha sistemli ve objektif kriterler uygulanacak.
  
16.1.2018 21:58:28
Kaynak: Yenisafak
https://www.yenisafak.com/gundem/hakim-adayinaikinci-mulakat-3004413

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim