Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Genel Haberler
0 Yorum

Yargıtay'dan ‘basının konumu ayrı' vurgusu

Yargıtay, basının kişileri bilgilendirme, öğretme, aydınlatma ve yönlendirmede yetkili ve aynı zamanda sorumlu olduğunun altını çizdi. Yargıtay kararında, “Basının bu nedenle ayrı bir konumu bulunmaktadır” denildi

Mesleğini yaptığı için cezalandırılan gazetecilerin sayısı giderek artarken Yargıtay’dan önemli bir karar geldi. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, “Basının konumu ayrı” dediği kararında basın özgürlüğünün altını çizdi.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, bir yurttaşın, adının geçtiği bir magazin haberinde kişilik haklarına saldırıdan dolayı manevi tazminat istediği ve yerel mahkemenin kısmen kabul ettiği dava ile ilgili önemli bir karar aldı.

Yargıtay, kararında, basın özgürlüğüne ilişkin Anayasa ve Basın Yasası’nda yer alan hükümlerde, basının özgürce yayın yapmasının güvence altına alındığı vurgulanarak şöyle denildi:


 
“Basına sağlanan güvencenin amacı; toplumun sağlıklı, mutlu ve güvenlik içinde yaşayabilmesini gerçekleştirmektir. Bu durum da halkın dünyada ve özellikle içinde yaşadığı toplumda meydana gelen ve toplumu ilgilendiren konularda bilgi sahibi olması ile olanaklıdır. Basın, olayları izleme, araştırma, değerlendirme, yayma ve böylece kişileri bilgilendirme, öğretme, aydınlatma ve yönlendirmede yetkili ve aynı zamanda sorumludur. Basının bu nedenle ayrı bir konumu bulunmaktadır. Bunun içindir ki bu tür davaların çözüme kavuşturulmasında ayrı ölçütlerin koşul olarak aranması, genel durumlardaki hukuka aykırılık teşkil eden eylemlerin değerlendirilmesinden farklı bir yöntemin izlenmesi gerekmektedir. Basın dışı bir olaydaki davranış biçiminin hukuka aykırılık oluşturduğunun kabul edildiği durumlarda, basın yoluyla yapılan bir yayındaki olay hukuka aykırılık oluşturmayabilir.”

“Temel ölçüt kamu yararı”

Basın özgürlüğü ile kişilik değerlerinin karşı karşıya geldiği durumlarda hukuk düzeninin çatışan iki değeri aynı zamanda koruma altına almasının düşünülemeyeceği de belirtilen kararda, “Bunun için temel ölçüt kamu yararıdır” denildi. Yargıtay, yazılı ve görsel basının işlevini yerine getirirken, özellikle yayının gerçek olmasını, kamu yararı bulunmasını, toplumsal ilginin varlığını, konunun güncelliğini gözetmeli, haberi verirken özle biçim arasındaki dengeyi de koruması gerektiğini belirtti. Basının, objektif sınırlar içinde kalarak yayın yapması gerektiği, ancak “O anda ve görünürde var olup da sonradan gerçek olmadığı anlaşılan olayların yayınından da sorumlu tutulamayacağının” altı çizildi.

Basının bilgilendirme hakkı

Davaya konu olan haber ve resimlerin haber verme ve kamuoyunu bilgilendirme hakkına göre hazırlandığı, görünen gerçekliğe uygun, güncel bir magazin haberi olduğu belirtildi. Kararda, “Haberin yayınlanmasında toplumsal ilgi bulunduğu, basının maddi gerçekliği araştırmak ve kanıtlamak yükümlülüğü bulunmadığı, çatışan yararlar dengesinin davacı yararına bozulmadığı, davalı yönünden hukuka uygunluk nedenlerinin bulunduğu ve böylece davacının kişilik haklarının saldırıya uğramadığı benimsenmelidir” denilerek tazminat isteminin reddedilmesi gerektiği bildirildi.
  
7.1.2018 00:40:57
Kaynak: Birgun
https://www.birgun.net/haber-detay/yargitay-dan-basinin-konumu-ayri-vurgusu-198777.html

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim