Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Yargı sorunları- Yargı reformu
0 Yorum

Yandık! Yapay zeka insan hakları davalarının sonuçlarını % 79 aranında doğru öngörüyor

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) yargı kararlarının, UCL, Sheffield Üniversitesi ve Pennsylvania Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından geliştirilen bir yapay zeka (AI) yöntemi kullanılarak% 79 doğrulukla öngörüyor.

Yöntem, bir makine öğrenme algoritması kullanarak vaka metnini otomatik olarak analiz ederek büyük bir uluslararası mahkemenin sonuçlarını tahmin eden ilk kişidir. Arkasındaki çalışma PeerJ Computer Science'da bugün yayınlandı.

"AI'nın hakimleri veya avukatları değiştirdiğini görmüyoruz, ancak belirli sonuçlara yol açan vakalarda kalıpları hızla tanımlamak için yararlı bulacaklarını düşünüyoruz. Ayrıca, hangi davaların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni ihlal etme ihtimalinin yüksek olduğunu vurgulamak için değerli bir araç olabilir "diye açıklıyor UCL Computer Science'da çalışmaya öncülük eden Nikolaos Aletras.

Yöntem geliştirme aşamasında ekip, AİHM tarafından verilen kararların doğrudan hukuki argümanlar yerine hukuki nedenler dışındaki  gerçeklerle büyük oranda ilişkili olduğunu tespit etti ve Mahkeme hakimleri, hukuk teorisinin jargonunda "şekilcilik" yerine "gerçekcilik" olduğunu öne sürdü. . Bu, ABD Yüksek Mahkemesi de dahil olmak üzere diğer üst düzey mahkemelerin karar alma süreçlerine ilişkin daha önceki çalışmaların bulgularını desteklemektedir.


"Türünün ilk örneği olan çalışma, yüksek mahkemelerin gerçekleştirdiği mantık belirleyicilerine ilişkin diğer ampirik çalışmaların bulgularını doğruluyor. Sheffield Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr Dimitrios Tsarapatsanis, daha fazla verinin sistematik olarak incelenmesi yoluyla daha da  rafine edilmelidir "dedi

İngiltere Pennsylvania Üniversitesi'nden Dr Daniel Preoţiuc-Pietro'nun yanı sıra Birleşik Krallık'tan bilgisayar ve hukuk bilimcileri ekibi, AÇEB tarafından kamuya açık veritabanında yayınlanan vaka bilgilerini açıkladı.

"Algoritmayı, AİMN'nin yayınlanan karalarından faydalanarak test edip geliştirdik - yayınlanan bu kararların dayandığı verilere erişmeden (dosyadaki dilekçeler ve diğer deliller) , bu sunumların mahkemece yayınlanan özetlerine dayandırdık' Vasileios Lampos, UCL Bilgisayar Bilimi.

Sözleşme'nin 3., 6. ve 8. Maddeleri * ile ilgili 584 davaya ilişkin İngilizce veri setlerini tespit ettiler ve metindeki kalıpları bulmak için bir AI algoritması uyguladılar. Önyargı ve yanlış yönlendirmeyi önlemek için, eşit sayıda ihlal ve ihlal edilmeyen davalar seçtiler.

Mahkemenin kararını tahmin etmede en güvenilir faktörler, dava metninde bahsedilen konuların (dava konusu) ve koşulların yanı sıra kullanılan dildir. Metnin "koşullar" bölümü, davanın olgusal arka planı hakkında bilgi içerir. Davaların kapsadığı soyut "konular" ından ve "koşullar" dan elde edilen bilgileri üç makale için birleştirerek,% 79'luk bir doğruluk elde edilmiştir.

"Önceki araştırmalarda sonuçların suçun niteliğine veya her hâkimin politika pozisyonuna dayandığı öngörülmüştür, bu nedenle ilk kez Mahkeme tarafından hazırlanan metnin analizi kullanılarak yargılamalar öngörüldü. Bu tür bir aracın talep mahkemelerinde yüksek seviyedeki verimlilikleri artıracağını, ancak bir gerçek olabilmesi için bunu daha fazla makale ve davaya ilişkin verileri mahkemeye sunmamız gerektiğini düşünüyoruz "diye ekledi Dr Lampos.

* 3. madde, işkence ve insanlıkdışı ve aşağılayıcı muameleyi yasaklamaktadır (250 vaka); 6. madde, adil yargılanma hakkını (80 olgu) korur ve 8. madde birinin "özel ve aile hayatına, evine ve yazışmalarına" saygı gösterme hakkını sağlar (254 vaka).

https://peerj.com/articles/cs-93.pdf

  
6.1.2018 20:32:02
Kaynak: Ucl
http://www.ucl.ac.uk/news/news-articles/1016/241016-AI-predicts-outcomes-human-rights-trials

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim