Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
AYM-İnsan Hakları Mahkemesi
0 Yorum

Tartışmalı KHK için AYM'ye ilk başvuru

Ankara Barosu avukatlarından Sedat Vural, 696 sayılı KHK ile sivillere yargı muafiyeti getiren düzenlemeyle ilgili olarak, Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) bireysel başvuruda bulundu.

Darbe girişimi sonrası ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkarılan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'ye (KHK) yönelik tartışmalar devam ediyor. '15 Temmuz ve devamındaki terör olaylarına müdahale eden sivillere yargı zırhı' getiren KHK ile ilgili Avukat Vural, Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu.

Vural, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) 1978'de ‘Klass ve Diğerleri' davasında “Bir kanunun bizzat soyut mevcudiyeti, somut bir uygulama olmadan da bireyi doğrudan etkilemekte ise bu kanun kişinin haklarını ihlal etmiş olur" yorumu nedeniyle ‘potansiyel mağdur' olduğunu savundu.

‘Sivillere yargı muafiyeti' getirilmesine ilişkin düzenlemeye karşı AYM'ye bireysel başvuruda bulunan Vural, yapılan düzenlemenin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olduğunu belirtti.

​KHK'DA NE DENİYOR"

696 sayılı KHK ile 'darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket edenlere, resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına bakılmaksızın cezai sorumsuzluk' getirildi.

696 sayılı KHK ile olağanüstü hal uygulamalarının uygulanmasına ilişkin 8 Kasım 2016'da çıkarılan yasanın 37. maddesine ek yapıldı.

Bu maddeye bir fıkra ekleyerek şöyle denildi:

"Resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına veya resmi bir görevi yerine getirip getirmediklerine bakılmaksızın 15/7/2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden kişiler hakkında da birinci fıkra hükümleri uygulanır."

Daha önceki düzenleme şöyleydi:

"15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında karar alan, karar veya tedbirleri icra eden, her türlü adli ve idari önlemler kapsamında görev alan kişiler ile olağanüstü hal süresince yayımlanan kanun hükmünde kararnameler kapsamında karar alan ve görevleri yerine getiren kişilerin bu karar, görev ve fiilleri nedeniyle hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğu doğmaz."

  
4.1.2018 07:55:17
Kaynak: Tr
https://tr.sputniknews.com/turkiye/201801041031671711-696-khk-ankara-barosu-avukat-sedat-vural-aym/

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim