Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
AYM-İnsan Hakları Mahkemesi
0 Yorum

Ölen kızı için adalet arıyor

Yürüyerek hastaneye götürdüğü kızının 7 gün sonra cenazesini alan gözü yaşlı anne Güldane Telli, kızının dosyasını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıdı.

İzmirli Güldane Telli, 2009 yılında yaşadığı Mardin Kızıltepe’de 10 yaşındaki kızı Gülizar Tunç’u ateş ve kusma şikâyetiyle hastaneye götürdü. Gazete Habertürk'ten Mehmet İnmez'in haberine göre iddiaya göre, doktorlar küçük kıza menenjit teşhisi koydu ve iğne yaptı.

Durumu ağırlaşan küçük Gülizar, sevk edildiği Diyarbakır’da hayatını kaybetti. Yürüyerek hastaneye götürdüğü kızının 7 gün sonra cenazesini alan gözü yaşlı anne, Gülizar’ın yanlış iğne sonucu öldüğünü iddia ederek savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Adli Tıp Kurumu raporuna göre çocuğun ölüm nedeni belirlenemedi ve takipsizlik kararı verildi. Güldane Telli, kızının dosyasını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne ( AİHM) taşıdı. AİHM, olayın incelenmesi yönünde karar aldı. Kararın ardından anne Telli bir de tazminat davası açtı. Anayasa Mahkemesi ve Danıştay, tazminat talebini reddetti. Yılmayan ve dosyayı tekrar AİHM’ye taşıyan anne, gözyaşları içinde şunları söyledi:

“Gerekirse mahkeme kararı ile kızımın mezarı açılsın, ölüm nedeni belirlensin. Beni en çok üzen, iğneleri vuran doktorun ifadesi dahi alınmadı. Şimdi başka hastanede çalışıyor ve başka çocukların hayatını tehlikeye atıyor. Kızımın ölümüne neden olanlar bir gün hukuk önünde hesap verecek. Son nefesime kadar davanın peşini bırakmayacağım.”
  
30.12.2017 20:28:02
Kaynak: Haberturk
http://www.haberturk.com/yanlis-igne-dosyasi-aihm-ye-tasindi-1776270

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim