Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Davalar-Soruşturmalar-Ceza Hukuku
0 Yorum

Sızıntıda sürpriz adres : Trafik Sigorta Merk zi

16 Nisan referandumu sürecinde ortaya çıkartılan milyonlarca vatandaşın kimliğinin internete sızdırılması skandalında sürpriz gelişme yaşandı. Verilerin kamuoyunun bildiği gibi YSK'dan değil, Trafik Sigorta Merkezi'nden (TRMER) çalındığını tespiti edildi.

HİLAL ÖZTÜRK / İSTANBUL

T

ürkiye 2016 yılı Nisan ayında Amerikan haber ajansı Associated Press'in (AP) tüm dünyaya geçtiği “Türkiye'deki 50 milyon kişinin kimlik bilgileri internette yayınlandı" haberiyle sarsıldı. Haberin ardından devlet yetkilileri hızla harekete geçti ve güvenlik tedbirleri alındı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Bilişim Suçları Bürosu soruşturma başlattı. Kimlik bilgilerinin nereden çalındığı ve kim ya da kimler tarafından internete sızdırıldığı üzerinde araştırma yapıldı. Bilgiler Romanya merkezli bir internet sitesine yüklendiği için, Ankara Başsavcılığı soruşturmaya destek verilmesi için bu ülkeyle resmi olarak yazıştı. Bilgilerin çıkış kaynağı ile ilgili de araştırma genişletildi. Karar'ın güvenilir kaynaklardan aldığı bilgilere göre geçtiğimiz aylarda önemli bir tespit yapıldı. Buna göre bilgiler kamuoyunda bilindiği gibi Yüksek Seçim Kurulu'dan (YSK) çalınmamış olabilir. Çünkü yapılan araştırma internete sızdırılan bilgilerdeki verilerle YSK'daki verilerin tam olarak uyuşmadığını ortaya koydu. Sızdırılan bilgilerin Trafik Sigortaları Merkezi'ndeki (TRMER) verilerle uyuştuğu belirlendi. Bu tespit de soruşturmayı derinleştirdi.

Soruşturma sırasında, çalındığı belirlenen kimlik bilgisi sayısının o tarihte kamuoyuna yansıdığı şekliyle 50 milyon olmadığı öğrenildi. Sızdırılan TC kimlik numaraları, doğum tarihleri, nüfusa kayıtlı oldukları yer, anne-baba isimleri ve adreslerinin YSK listelerindeki bilgilerle karşılaştırılması yapıldı. Bazı adres bilgilerinin eşleşmediği görüldü. YSK listelerindeki adres bilgilerinin, internete sızdırılan bilgilerde farklı olması, hırsızlığın farklı bir adresten yapılma ihtimalini ortaya çıkardı. Bu kez bu bilgilerin bulunabileceği farklı kurumlar araştırıldı. Bu inceleme sırasında TRMER'deki bilgilerle sızan bilgilerin örtüştüğü belirlendi. YSK'nın güçlü bir güvenlik programıyla korunduğu bilindiği için eğer bilgiler buradan çalındıysa hacklenerek çalınmış olabileceği değerlendirilmişti.

17-12/29/screenshot_1.jpg

17-12/29/screenshot_1.jpg

TRMER'deki kimlik bilgilerinin çalındığı tespiti soruşturma sonunda netleşirse, bu birimde görevli personelle ilgili soruşturmanın genişletileceği belirtiliyor. Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) “Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme" başlıklı 136. ve “Bilişim sistemine girme" başlıklı 243. maddeleri kapsamında yürütülen soruşturmada, FETÖ ihtimali de değerlendiriliyor. Kimlik bilgilerinin para için de çalınmış olma ihtimalinin söz konusu olduğu belirtiliyor. Bir kişisel verinin en az 20 dolar civarında satılabildiği derin internet piyasasında, sanal korsanların da bu suçu işlemiş olabileceği ifade ediliyor.

  
29.12.2017 08:05:39
Kaynak: Karar
http://www.karar.com/guncel-haberler/sizintida-surpriz-adres-706045

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim