Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Yargıtay
0 Yorum

Yargıtay kararı: 15 dakika erken çıktığı için kovulan çalışan işine iade edilmeli

Yargıtay, mesai bitimine 15 dakika kala giriş çıkış kartını çalışma arkadaşına vererek iş yerinden ayrılan kişinin iş akdinin feshedilmesini haksız buldu.

AA'nın haberine göre davacı işçi, çalıştığı demir çelik şirketindeki mesaisinin bitimine 15 dakika kala iş yerinden ayrıldı.

Davacı işçi, iş yerinden ayrılmadan önce giriş çıkış kartını da çalışma arkadaşına verdi. Durumun farkına varılması üzerine işverenince savunması istenen işçi, ‘hata yaptığını ve bir daha tekrarlamayacağını' belirtti. Ancak işveren, çalışanın iş akdini feshetti. İşçinin işe iade talebiyle açtığı dava da yerel mahkeme tarafından bozuldu.

Yerel mahkemenin gerekçeli kararında, iş yerinde geçerli toplu iş sözleşmesine göre, ‘işte çalışmadığı veya işe gelmediği halde saat kartını başkası aracılığıyla bastırmanın' yaptırımının iş akdinin feshi olarak belirlendiğine, bu sebeple iş akdinin feshinin haklı olduğuna yer verildi.

Kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay ise yerel mahkemenin kararını bozdu. Kararda ‘ işverenin, iş sözleşmesine aykırı davranan işçiye, eylemiyle orantılı yaptırım uygulaması gerektiği' vurgulandı.

İşçinin işe iadesini, işe başlatılmaması halindeyse kıdem, fesih nedeni ve işe iade talebinin de dikkate alınmasının isteyen Yargıtay, dört aylık brüt ücreti tutarında işçiye tazminat ödenmesine karar verdi.

  
28.12.2017 17:02:52
Kaynak: Diken
http://www.diken.com.tr/yargitay-karari-15-dakika-erken-ciktigi-icin-kovulan-calisan-isine-iade-edilmeli/

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim