Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Genel Haberler
0 Yorum

Avrupa Konseyi'nden son KHK'larla ilgili açıklama: İnceliyoruz

Resmi Gazete'de yayımlanıp yürürlüğe girmesinin ardından tartışmalara neden olan 696 sayılı KHK hakkında Avrupa Konseyi'nden açıklama geldi. Konsey Sözcüsü Holtgen, "Avrupa Konseyi gelişmeleri inceliyor" açıklaması yaptı.

Resmi Gazete'de yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin bazı maddeleri tartışmalara neden oldu. Söz konusu KHK'da en çok tepki çeken maddeler terör eylemlerine karşı koyan sivillere getirilen cezai muafiyet ile cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülere tek tip kıyafet uygulaması.

"KHK Komisyonu kurulsun"

Euronews Türkiye'de yer alan habere göre Avrupa Konseyi son KHK'lar ile bazı endişelerin oluştuğunu açıkladı. Konsey sözcüsü Daniel Holtgen on binlerce kişinin kamudan ihraç edilmesiyle ilgili Türkiye'ye KHK Komisyonu kurulmasını tavsiye ettiklerini belirterek, "Komisyonun işleyişiyle ilgili itirazların olduğunu da biliyoruz." dedi.

Son gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Holtgen, "Avrupa Konseyi bu gelişmeleri inceliyor. Biliyorsunuz Türkiye'de Anayasa Mahkemesi bu itirazları kabul etmiyor. Bu yüzden hak ihlaline uğrayan kişilerin bir yasal merciye başvurabilmeleri için komisyon kurulmasını tavsiye ettik. Bu gerekli bir adımdı çünkü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuru yapılmadan iç hukuk yollarının tüketilmesi gerekiyor." şeklinde konuştu.

"İncelemeye aldık"

Son KHK'ların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'yle uyumlu olup olmadıklarını incelemeye aldıklarını belirten sözcü, Avrupa Konseyi'nin kısa süre içerisinde Türk hükümetiyle bu konuda irtibata geçeceğini aktardı. Sözcü, son KHK'ları inceledikleri sırada kamudan ihraçların devam etmesinin de farklı bir sorunu beraberinde getirebileceğini ekledi.

  
28.12.2017 09:40:58
Kaynak: Cnnturk
https://www.cnnturk.com/dunya/avrupa-konseyinden-son-khklarla-ilgili-aciklama-inceliyoruz

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim