Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Yargıtay
0 Yorum

Adalet Bakanlığı'ndan Yargıtay'da yeniden yapılanma hazırlığı

Bütçe görüşmeleri sırasında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün konuşmasında dikkat çeken yargıtayda önemli değişiklikler öngören düzenleme bakanlık gündemine alındı. Yapılacak düzenlemeyle Yargıtay’da hukuk ve ceza genel kurullarının üyelikleri sabitlenecek. Üyeler, sürekli ve dairelerde görev almadan çalışacak. HSK, 60-100 yeni üye seçecek.


Habertürk gazetesinde yer alan habere göre bakanlık, FETÖ soruşturmaları nedeniyle iş yükü artan Yargıtay Ceza ve Hukuk Genel Kurullarının sorununu çözmek için Yargıtay’ı yeniden yapılandıracak bir çalışma yapıyor. Buna göre, Yargıtay Ceza ve Hukuk Genel Kurulları üyelikleri sabitlenecek. Hukuk Genel Kurulu, hukuk dairelerinin başkan ve üyelerinden; Ceza Genel Kurulu ise ceza dairelerinin başkan ve üyelerinden oluşuyor. Artan iş yükü nedeniyle bir süredir bu durumun Yargıtay dairelerindeki çalışmaları aksattığı şikâyet konusu ediliyordu. Yeni düzenleme ile genel kurullarda üyelerin, sürekli ve dairelerde görev almaksızın görev yapmaları öngörülüyor.

Meslekte 17 yılını dolduranlardan seçilecek 

Bu durumda Yargıtay dairelerinde ortaya çıkacak açığın giderilmesi için 60-100 arasında yeni üye seçilecek. HSK, yeni üyeleri, düzenlemenin yasalaşmasının ardından adli yargı hâkim ve savcılarından meslekte 17 yılını dolduranlar arasından seçecek. Adalet Bakanlığı Yüksek Müşavirliği görevinde bulunan bazı eski birim amirlerinin de Yargıtay üyesi seçilebileceği belirtiliyor. Bu üyeler de 12 yıllığına seçilecek.

Yargıtay kurullarının görevleri

- Yargıtay dairelerinin bozma kararlarına karşı mahkemelerce verilen direnme kararlarını inceleyerek karar vermek,

- Aynı veya farklı yer bölge adliye mahkemelerinin kesin olarak verdikleri kararlar bakımından hukuk veya ceza daireleri arasında ortaya çıkan uyuşmazlıkları, hukuk ya da ceza daireleri arasındaki içtihat uyuşmazlıklarını içtihatların birleştirilmesi yoluyla kesin olarak karara bağlamak,

- Yargıtay Başkan ve üyeleri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili ile yargılama görevi özel kanunlarınca Yargıtay Genel Kurullarına verilen kişilere ait davaları ilk mahkeme olarak görmek ve hükme bağlamak ve ilk mahkeme olarak özel dairelerce verilen hüküm ve kararların temyiz ve itiraz yoluyla incelenmesini yapmak.

 
  
1.12.2017 07:40:34
Kaynak: Cnnturk
https://www.cnnturk.com/turkiye/adalet-bakanligindan-yargitayda-yeniden-yapilanma-hazirligi

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim