Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Yaşam
0 Yorum

Yazılı olan şiddet kalıcı etki bırakır

Her yıl binlerce kitapseveri ağırlayan TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı yoğun bir katılımla sona erdi. İki hafta süren fuarda birçok yayınevi portföylerindeki kitapları kitapseverlere oldukça cazip indirimlerle sundu. Birçok yazarın ve akademisyenin de yurttaşlarla buluştuğu TÜYAP Kitap Fuarı'nın dünkü son gününde biz de çocuk kitabı yazarlarıyla konuştuk.

Çiğdem Sezer

&»Sizin döneminizin çocuk kitaplarıyla günümüzün çocuk kitapları arasında nasıl farklar görüyorsunuz"

Bugün içinde bulunduğumuz günlük yaşam koşullarıyla 50 yıl öncesinin yaşam koşulları arasında ne kadar fark varsa kitaplar arasında da o kadar fark var. Çok değişti. Bizim dönemimizde bizim dünyamızı bize anlatan benzer kitaplar ve yazarlar vardı. Biz onlarla öğrendik hayatı. Ama bugün başka bir dünya dönüyor. Bugünün çocukları da bu dünyayı yeni çocuk kitaplarından anlamaya çalışıyor. Bugün yazılan kitaplarda, bizim dünyamızla bugün teknoloji arasına sıkışmış gençlerin dünyasını yakınlaştırmak gerekiyor. Konular ve üslup seçiminde buna dikkat etmek gerekiyor. Kendi adıma ben böyle yapıyorum gençlik kitaplarında.

&»Son dönemde çocuk kitaplarında şiddetin ve hurafelerin oldukça fazla olduğunu görüyoruz. Bu konuda ne düşünüyorsunuz"

Küçük yas grubunun kitap seçimi için aile ve öğretmenlere büyük iş düşüyor. Ama maalesef son dönemde çocuğun gelişimine katkıda bulunmak bir yerde kalsın, çocuğu olumsuz etkileyecek kitaplar var. Torunuma öyle kitaplar öneriliyordu ki artık biraz şaka biraz gerçek bir üslupla öğretmene torunum aracılığıyla not yollamak zorunda kaldım. ‘Öğretmenim bizim evde çok kitap var. Bana kitap vermenize gerek yokmuş' diye bir not yolladım. Ya da yeğenimin kitabında bir şeye rastlamıştım: Bir çocuk babasından şiddet görüyor ve arkadaşı bu şiddeti olumlayarak çocuğa ‘Babandır. Döver' gibisinden şeyler söylüyor. Öğretmenler çoğu zaman kitabı okumadan öneriyor öğrenciye ve ortaya böyle sonuçlar çıkıyor. Aileler çocuklarının okuduğu kitapları muhakkak kontrol etmeli."

Ahmet Büke

&»Çocuk kitaplarındaki şiddet öğesinin artmasını bir de Büke'ye sorduk:

Öncelikle şöyle bir tespitte bulunmak lazım: yaşadığımız dünyadan ve ülkeden bağımsız değil bu tür şeyler. Nasıl bir dünya varsa ona benzer bir de yayıncılık ve edebiyat ortamı oluyor. ‘Kötüye giden' bir durumda her şey dibe vuruyor. Edebiyat da, çocuk edebiyatı da başka şeyler de bundan nasibini alıyor. Ama bu teslim olunması gereken bir şey değil. Her şeye rağmen nitelikli ürünler çıkaran yazarlar ve yayıncılar var. Öte yandan veliler de artık çok dikkatli. Daha iyisini arıyorlar. Özgür düşünceye ve bilimselliğe ihtiyacımız var. Kadın erkek eşitliğinin gözetilmesi çok önemli. Çocuk kitaplarında bunların gözetilmesidir tavsiyem.

Behiç Ak

&»Behiç Ak çocuk yayıncılığının güçlendiğini söylüyor:

Türkiye'de çocuk edebiyatı gittikçe ilerliyor. Çocuklar bugün kitaplarını seçip iyi ya da kötü olarak ayırabiliyorlar. Ailelere şunları söylemek istiyorum: Özellikle 3-6 yaş grubu çocukların kitaplarını birlikte seçip birlikte okusunlar. Bu onların iletişimini güçlendirdiği gibi ortak bir beğeni durumu da ortaya koyacaktır.

  
13.11.2017 07:56:30
Kaynak: Birgun
https://www.birgun.net/haber-detay/yazili-olan-siddet-kalici-etki-birakir-189854.html

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim