Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Davalar-Soruşturmalar-Ceza Hukuku
1 Yorum

Mobil bankacılık yoluyla dolandırıcılık

Dolandırıcılar mobil banka uygulamalarının açığını buldu. Bursa’da bir vatandaş kendi hesabından 4 farklı hesaba 66 bin TL’sinin aktarıldığını bankadan gelen mesajla öğrendi. Havale yapılan hesaplara bloke koyduran vatandaş bankadan da şikayetçi oldu.

Bursa’da yaşayan Recep Akbulut’un başına gelenler dijital bankacılığın tekrar sorgulanması gerektiğini gözler önüne serdi. Çalıştığı bankadan cep telefonuna gelen mesaj ile 4 farklı hesaba 66 bin TL parasının havale edildiğini öğrenen Akbulut, önce havale gerçekleştirilen hesaplara bloke koydurdu, ardından da banka hakkında suç duyurusunda bulundu.


Dikkat! Sizin de başınıza gelebilir

15 Temmuz saat 11.30 civarında telefonuna çalıştığı bankadan bir mesaj geldiğini ifade eden Recep Akbulut, "Şu hesaplara para havale edilmiştir’ diye telefonuma mesaj geldi. Ben de mesajı görür görmez müşteri hizmetlerini aradım. Müşteri hizmetlerine, "hesabımdan para aktarıldığını ve bu işlemin benim tarafımdan yapılmadığını, gerekenin yapılmasını" söyledim. Beni şubeye yönlendirdiler ama hafta sonu olduğu için gidemedim. Daha sonra polise gitmem gerektiğini söylediler. Avukat olan ağabeyimi aradım. Müşteri hizmetlerini arayıp havale yapılan hesaplara bloka koydurmamı söyledi. Müşteri hizmetlerini arayarak benim ve para aktarılan hesaplara bloke koydular" dedi.

Parasının döviz ve altın hesabında tuttuğunu, bunların bozdurularak 66 bin 577 lira ettiğini anlatan Akbulut, "Hesabımdan çekilen 66 bin 577 liranın 33 bin TL’sine bloke koydurarak kurtardık. Geri kalan kısmı savcılık tarafından araştırılıyor. Biz bankaya da dava açtık. Geri kalan paramızın ödenmesini talep ettik. Mahkeme süreci devam ediyor" diye konuştu.

Vatandaşlar dikkatli olsun

Başına gelen talihsiz olaydan sonra vatandaşları uyaran Akbulut, "Vatandaşlar bu tür hırsızlıkların ve dolandırıcılıkların farkına varsın. Böyle bir durum olduğunda hemen müşteri hizmetlerini aramaları gerikiyor. Mobil banka üzerinden dolandırıcılık son günlerde gittikçe arttı. İnsanlar dikkatli olsun. Mobil bankacılık ve diğer bankacılık işlemlerinde günlük havale limitlerini düşürsünler. Bİz böyle bir şey bilmiyorduk" şeklinde konuştu.

Telefonuna herhangi bir mesajın ya da programın gelmediğini sözlerine ekleyen Akbulut, sadece havale yapıldıktan sonra mesaj geldiğinin altını çizdi. 66 bin 577 liranın o zamanki bozdurdukları altın ve dolarların Türk Lirası karşılığı olduğunun altını çizen Akbulut, "Şimdiki kur ve altın oranlarıyla hesapladığımızda kaybım daha fazla. Param altın ve döviz hesabındaydı. Bankadan döviz ve altın olarak talep edeceğiz" dedi.
  
10.11.2017 19:04:37
Kaynak: Cnnturk
https://www.cnnturk.com/turkiye/bankadan-gelen-mesajla-soke-oldu?utm_content=buffer0a79c

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


13. Ceza Dairesi         2014/22468 E.  ,  2015/8461 K.


"İçtihat Metni"

MAHKEMESİ :Asliye Ceza Mahkemesi

SUÇ : Bilişim suçu

HÜKÜM : Beraat


Mahalli mahkemece verilen hüküm temyiz edilmekle dosya incelenerek, gereği düşünüldü:

Katılanın internet hesabına rızası olmadan girilip ... isimli şahsın hesabına 4900 TL havale edildiği, yine aynı gün Mehmet Yılmaz ve Alpay Verim isimli şahısların hesabına 4800 ve 4750 TL tutarında para transferlerinin gerçekleştirildiği, şahısların hesabına yatırılan tutarların ise 10.07.2007 ve 20.7.2007 tarihleri arasında banka tarafından katılanın havaleye izin vermemesi üzerine hesabına iade edildiği, olay günü katılanın hesabına girme ve para transferinin 81.214.105.181.IP numaralı bilgisayar kullanıcısı bilgilerinden yapıldığı, anılan IP no’lu bilgisayarı 0 216 612 87 35 numaralı telefon abonesinin kullandığı, sanığın da bahsi geçen telefonun kendi adına olduğunu ikrar ettiği, sanığın bilgisayarı olmasa bile internete çıkmak için internet modemini kullanıldığı, bunu kendisinin veya onun tanıdığı üçüncü şahısların kendi rızası veya rızası dışında kullanılmış olduğu bilgisayar vasıtasıyla gerçekleştirildiğinin kesin olduğu, sanığın olay tarihinde kullanmış olduğu modeminin kablosuz Wİ-fi erişimine izin veren modem olması ihtimalinde şifreleme tekniği olarak modemin WEB şifreleme ile yapılması durumunda şifresinin kırılma ihtimalinin yüksek olması veya kablosuz modemine internet erişim şifresi koymaması gibi nedenlerle kendi bilgisi dışında bir başka şahıs veya şahıslarca katılan hesabından para transferinin gerçekleştirilmiş ihtimalinin olduğu da nazara alınarak; olayda banka ile müşteri arasında internet bankacılığı işlemeleri sırasında mobil onay kodunun kullanılıp kullanılmadığı veya sadece kullanıcı adı ve şifre ile işlemin yapılıp yapılmadığı; EFT yapılan hesapların ekstreleri muhatap bankadan istenerek daha önceden bu hesaplara EFT yapılıp yapılmadığı yapıldı ise hangi IP adresinden yapıldığı; havale yapılan kişilerin hesap hareketleri ile sanıkla yakınlık dereceleri saptandıktan sonra sonucuna göre sanığın hukuki durumunun belirlenmesi gerekirken yazılı şekilde eksik soruşturma ile hüküm kurulması,

Bozmayı gerektirmiş, katılan ... vekilinin temyiz itirazı bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan, hükmün açıklanan nedenle tebliğnameye uygun olarak BOZULMASINA, 06.05.2015 tarihinde oybirliği ile karar verildi.

Cevapla

Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim