Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Yargıtay
0 Yorum

Aldatılan eşin metresten tazminat alıp alamayacağı Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kuruluna gitti

Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi’nin, evli biriyle ilişkisi olan kişinin, kendisinden davacı olan eşe tazminat ödemeye mahkûm edilmesi kararının ardından Yargıtay’a dosya yağdı. Benzer davalarda farklı kararlar çıkınca konu Yargıtay İçtihatları Birleştirme Kurulu’na gitti.

Özlem Akarsu Çelik  oakarsucelik@gazeteduvar.com.tr


ANKARA – Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi 2010 yılında verdiği bir kararda, ‘aralarında evlilik bağı bulunan eşlerden birinin diğerini aldatmasının, aldatılan eşin sosyal kişilik değerlerine saldırı niteliği taşıdığını, evliliği bilerek bu eyleme katılan kişinin de doğan bu zarardan sorumlu olduğunu ve aldatılan eşe tazminat ödemesi gerektiğini’ belirtti. Yerel mahkemenin aksi yöndeki kararında direnmesi üzerine dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na gitti ve Genel Kurul da 4’üncü Daire’nin kararını onayladı. Bunun üzerine Yargıtay’a dosya yağdı. Ancak Yargıtay’daki pek çok dosyada sevgilinin, davacı olan resmi eşe tazminat ödemesi yönünde karar verilirken bazı dosyalarda tazminat talebi reddedildi.


Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi bu konuda yaşanan görüş ayrılığının ortadan kaldırılması için konuyu Yargıtay İçtihatları Birleştirme Kurulu’na taşıdı. Hukuk Genel Kurulu ile daireler arasında farklı uygulamaların sürdüğü durumlarda Yargıtay İçtihatları Birleştirme Kurulu devreye giriyor. Kurul’un önümüzdeki ay vereceği karar içtihat niteliğinde olacak.


‘EVLİ OLDUĞUNU BİLEREK İLİŞKİYE GİREN TAZMİNATLA SORUMLUDUR’ 


Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi, evli biriyle ilişki yaşayan kişileri, davacı eşe tazminat ödemeye mahkûm eden kararlarında şu görüşü savunuyordu:

“Türk Medeni Kanunu’nun 185’inci maddesinde yer alan ‘Evlenmeyle eşler arasındaki evlilik birliği kurulmuş olur. Eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık kalmak ve yardımcı olmak zorundadırlar’ biçimindeki düzenleme gereğince evli bir kimsenin evlilik dışı birlikteliği, diğer eşin sosyal kişilik değerlerine saldırı niteliğindedir. Bu eyleme, evliliği bilerek katılan kişi de diğer eşin uğradığı zarardan sorumludur. Davalı, davacının eşi ile evli olduğunu bilerek duygusal ve cinsel ilişkiye girdiğine göre, Borçlar Kanunu’nun 49’uncu maddesi gereğince manevi tazminatla sorumlu tutulmalıdır.”


‘SEVGİLİ SORUMLU TUTULAMAZ’


Evli kişilerle birliktelik yaşayanların davacı eşlere tazminat ödememesi gerektiği yönünde verilen kararlarda ise evli kişilerin ilişkilerinde yaşanan güven sarsıcı durumların sorumlusunun eşlerden biri olduğu, üçüncü bir kişinin tazminat ödemesinin evlilik birliği ilkeleriyle bağdaşmadığı vurgulanıyor. Yargıtay İçtihatları Birleştirme Kurulu’nun vereceği karar sonrası Yargıtay’dan bu konuda farklı kararların çıkmasının önüne geçilmiş olacak.


İçtihat

 Öteki kadın kararı : eşin metresine manevi tazminat davası açılabilir mi?

 Evli olduğunu bildiği kişiyle ilişkiye girmek,manevi tazminat


 Hgk : öteki kadın eşe karşı manevi tazminatla sorumludur- çocukların bu konuda tazminat talep etme hakkı yoktur

  
10.11.2017 09:44:50
Kaynak: Gazeteduvar
https://www.gazeteduvar.com.tr/turkiye/2017/11/10/yargitay-evli-kisilerle-iliskisi-olanlar-icin-ictihat-olusturacak/

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

aldatılan eş 3 kişiye tazminat davası açabilir mi   öteki kadın tazminat   Aldatılan eş manevi tazminat davası açabilir mi?   Metrese Tazminat   Öteki kadın   öteki erkek   aldatma   tazminat   3.kişiye tazminat davası 2017   aldatılan eş üçüncü kişiye tazminat davası   3.kişiye zina nedeniyle tazminat davası   aldatılan eş   aldatılan kadın tazminat davası açabilir mi   aldatılan eşe tazminat yargıtay kararı   öteki kadın   aldatan eşin sevgilisine tazminat davası   aldatılan eş 3 kişiye tazminat davası açabilir mi   aldatan eşin sevgilisine tazminat davası   aldatan eşin sevgilisinin resmi nikahli eşe manevi tazminat ödemesi   aldatılan eşe tazminat yargıtay kararı   aldatılan eşe tazminat yargıtay kararı 2017   kocamın sevgilisine tazminat davası aldatmada   3. kişiye tazminat 2016   3. kişiye manevi tazminat   Favorilere Ekle Okunacaklara Ekle Beğen ( 0 kişi Beğendi )

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim