Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Örgütlü suçlar-Terör haberleri
0 Yorum

Wikileaks: CIA, ürettiği kötü amaçlı yazılımları Kaspersky ile gizledi

Wikileaks, yayınladığı son belgelerle CIA'in ürettiği kodun, kötü amaçlı yazılımların kaynağı olarak Karspersky'yi gösterdiği bildirildi.

Wikileaks, ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) ürettiği kodun, kötü amaçlı yazılımların kaynağı olarak başta Kaspersky Lab. olmak üzere gerçek örgüt ve firmaları gösterdiğini bildirdi.

Sputnik'teki habere göre Wikileaks son yayımladığı belgelerde, CIA'nın Hive adlı koduyla ilgili ayrıntılara yer verdi. Kodun görevi, virüsün tespit edilmesi durumunda bile kaynak arayışının CIA'ye işaret etmemesini sağlamak. Hive, birkaç kötü amaçlı yazılımın kaynağı olarak CIA'nin ortak sunucuda kiraladığı farklı alan adlarını gösteriyor.

Gerçek firmaları taklit ediyor

Alan adları şüpheli görünmüyor. Kötü amaçlı yazılımlar sayesinde elde edilen bilgi CIA veri tabanına yönlendiriliyor. Geriye kalan trafik de ‘maskelenmiş' sunucuda kalıyor. CIA'nin oluşturduğu yazılım, gerçek örgüt ve firmaların kullandığı kimlik doğrulama sertifikalarını taklit ediyor. Wikileaks, örnek olarak Kaspersky Lab. şirketine ait kimlik doğrulama sertifikalarının taklit edildiği 3 vakayı gösterdi.

Wikileaks, Vault 8 adlı yeni projeyi başlattı. Yayınlanan belgeler, CIA yazılımlarının kaynak kodunu içeriyor. Bazı yazılımlar daha önce Vault 7 projesinde de geçmişti.

  
10.11.2017 07:40:27
Kaynak: Cnnturk
https://www.cnnturk.com/dunya/wikileaks-cia-urettigi-kotu-amacli-yazilimlari-kaspersky-ile-gizledi

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim