Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Yargı sorunları- Yargı reformu
0 Yorum

Yeni medya düzenlemesi: Nefreti kışkırtana 20 yıl hapis cezası

Venezuela'da yeni medya düzenlemesi yapıldı. Yasa tasarısıyla medyaya sınırlama getirilirken yapılan yeni düzenlemeyle nefreti kışkırtan kişilere 20 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Venezuela'da Kurucu Meclis, medyaya sınırlama getiren ve "nefreti kışkırtan" kişilere 20 yıla kadar hapis cezasını öngören geniş kapsamlı yasa tasarısını onayladı. Venezuela'da temmuz ayında anayasanın yeniden yazılması için oluşturulan Kurucu Meclis, Venezuelalıların, televizyon, radyo ya da sosyal medya aracılığıyla şiddet veya nefreti körükleyen mesajlar yaymasının önüne geçen yasayı kabul etti.

Siyasi yönelimler veya belirli gruplar

Yeni yasa uyarınca, siyasi yönelimleri de içeren belirli grupları hedef alan ve nefreti alenen teşvik eden herkes, potansiyel olarak 10 ila 20 yıl hapis cezasına çarptırılabilecek.

Yeni yasa aynı zamanda, devletin, kamusal veya özel medya organlarına, her hafta 30 dakika boyunca "barışı teşvik etmeyi amaçlayan" mesajlar yayınlamasını talep etmesine imkan sağlayacak.

Maduro muhalefeti suçluyor

Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve müttefikleri, sıklıkla muhalefeti nefreti teşvik etmekle suçluyor.

Venezuela'da, 30 Temmuz'da yapılan seçimle anayasanın yeniden yazılması için Kurucu Meclis temsilcileri seçilmişti. Kurucu Meclis, Venezuela'nın güvenliğini, toprak bütünlüğünü ve ekonomik refahını teminat altına alacak kanunları çıkarma yetkisini Ulusal Kongreden alarak Meclis'e veren kararnameyi oy birliğiyle kabul etmişti.

  
9.11.2017 07:49:22
Kaynak: Cnnturk
https://www.cnnturk.com/dunya/yeni-medya-duzenlemesi-nefreti-kiskirtana-20-yil-hapis-cezasi

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim