Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
İmar Terörü
0 Yorum

İstanbul'u işte bu yasa kurtaracak!!!

SEDAT YILMAZ / DUBAİ - Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’nin önemli kısmının deprem kuşağında olduğunu belirterek, “Büyük İstanbul depremine karşı daha kapsamlı, projeli ve planlı şekilde yürütecek bir kanun ve mevzuat hazırlığında olduklarını ve kanun kısa zamanda yürürlüğe gireceğini söyledi. Dubai Cityscape Gayrimenkul Fuarı’na katılan Türk firmaları ziyaretinden sonra Emlak Konut GYO standında sorularımızı cevaplandıran Bakan Özhaseki, henüz adını koymadıkları ancak “depreme hazırlık yasası” şeklinde Başbakan’a sundukları kanun tasarısının kentsel dönüşüme farklı bir ivme kazandırarak başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin deprem sorununa çözüm getireceğini belirtti.

Meclis’e gelecek tasarının KHK ile çıkmasını arzu ettiklerini belirten Özhaseki, “Bu düzenleme ile yapacağımız projeler gayrimenkul sektörünü de hareketlendirecek. Hatta küçük firmalar bile kurumsal hale gelecek. Bunun karşılığını da birkaç yıl içinde göreceğiz” dedi.

“BAĞIMSIZLIĞIMIZ ELDEN GİDER!”

Türkiye topraklarının yüzde 66’sının birinci ve ikinci derece deprem kuşağında olduğunu, deprem bölgelerinde nüfusun yüzde 71’inin yaşadığına dikkat çeken Bakan Özhaseki, “Prof. Dr. Celal Şengör’ün ‘Bu İstanbul depremi gerçekleşirse, bağımsızlığımız bile tehlikeye düşebilir’ ifadesini hatırlatmak istiyorum. Bu abartılmış bir söz gibi gelebilir ancak gerçek payı çok yüksek. Şayet böyle bir deprem olursa, binlerce canın yanında 100 milyar dolarlık bir ekonomik bedel ödeyebiliriz. Çünkü İstanbul’da riskli bina sayısı 600 bin. Bu şiddete göre daha da artabilir. Onun için böyle büyük bir tehlikeye karşı kollarımızı sıvadık” diye konuştu.

 Çıkarılacak kanunla birlikte İstanbul’da alan bazlı dönüşümler planladıklarını, bina bazlı dönüşümlere de izin verileceğinin altını çizen Özhaseki, “Ancak bizim tercihimiz alan bazlı dönüşüm. Bu dönüşümle yerleşim bölgelerinin sosyal donatı alanları yani hastane, okul, yok, otopark, yeşil alanları yeniden belirlenecek” dedi.

 YILLIK 20 MİLYAR LİRALIK BÜTÇE

 Bu dönüşümü belediyeler ile devletin birlikte halkı da dahil ederek gerçekleştireceklerini ifade eden Mehmet Özhaseki, “Dönüşümün finansını, rezerv alan durumunu ve mevzuat eksikliklerini planladık. Finans noktasında ilk yıl itibariyle 20 milyar liralık ciddi bir bütçe hazırladık. Bunun yarısını devlet karşılayacak. Diğer yarısını Dünya Bankası’ndan kredi şeklinde kullanacağız. Burada belediyelere, riskli binaları yapacak şekilde faizsiz kredi vereceğiz. İnşaat bittikten sonra 3 yıl içinde paramızı geri isteyeceğiz. Vatandaş dönüşüm için evinden çıktığında kira yardımı yapılacak. O binalar belediyelere harç veya pul ödemeyecekler” şeklinde konuştu.

“BELAYI FIRSATA ÇEVİRECEĞİZ”

Bakan Özhaseki, bu yasa ile yaklaşan İstanbul depremini fırsata çevirerek hem depremi az hasarla atlatma ve hem de ekonomiye daha da işlerlik kazandıracak, piyasaları işletecek bir sistemi hayata geçireceklerini kaydetti.

Can güvenliğini tehdit eden deprem sıkıntısını Türkiye çapında 500 bin konutu yenileyerek ortadan kaldıracaklarını ve aynı zamanda ekonomiye de yeni bir canlılık kazandırmayı hedeflediklerini de belirten Özhaseki, “İnşaatların hızlanmasıyla 300’e yakın sektör de harekete geçecek. Bunun yılda piyasaya 250 liraya yakın paranın girmesi demek” dedi.

Özhaseki, dönüşümde yeşil binalar ve akıllı kentler konseptini de en iyi şekilde uygulamaya çalışacaklarını sözlerine ekledi.

SEKTÖRLE BİRLİKTE HAREKET EDİYORUZ

Sektör temsilcileri ile sık sık bir araya gelip onların sorunları ile çözüm önerilerini dinlediklerini belirten Bakan Özhaseki, “Nitekim, vergi ve KDV konularındaki son düzenlemeleri onların taleplerini dikkate alarak yapmıştık. KONUTDER, İNDER, GYODER’in yöneticileri ile yeni döneme dair bir çalışma takvimimiz var. 30 Eylül’de sona erecek olan düşük KDV ve tapu harcı uygulamasının süresinin uzatılması konusu da birkaç gün içinde değerlendireceğiz” şeklinde konuştu.

DEPREM SEÇİMLERE DAMGASINI VURACAK

Düzenlemesi yaptıkları depreme hazırlık yasası ve 2018 yılında Meclis’e gelmesi planlanan belediyeler yasasıyla birlikte önemli çözümlere kavuşulacağını belirten Mehmet Özhaseki, “Türkiye’de yaklaşık 15 milyon bağımsız birim var. Bunun 7,5 milyonu riskli yapı. İstanbul’da ise bu rakam 600 bin. Yarın (bugün) Ankara’da AK Partili veya diğer partilerden 900’ü aşkın belediye başkanımızla bir araya geleceğiz. Onlara yasayı anlatacağız. Bu deprem sorununu ortadan kaldırmaya çalışacağız. Ve onlara “1,5 yıl sonra mahalli seçimler var. Bu seçimlere damgasını vuracak konu deprem. Herkes insanlara doğruları anlatsın’ diyeceğiz” ifadelerini kullandı.

YABANCININ ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRIYORUZ

Kanunlaşacak depreme hazırlık yasasıyla yabancı ortaklı inşaat firmalarının mevzuat kaynaklı engellerini kaldıracaklarını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, özellikle belediye meclislerinde kabul edilip ardından ruhsat aşamasına gelen binaların yürütmeyi durdurma amacıyla açılan davalara karşı yapılması gerekenleri gündeme aldıklarını söyledi. Bakan Özhaseki, “Büyük projeleri dahi iptal ettiren bu düzenlemelerle karşı karşıya kalacağını bilen yabancı yatırımcı o ülkeye gitmez” dedi.


Yeni Akit Gazetesi
  
13.9.2017 07:23:20
Kaynak: Yeniakit
http://www.yeniakit.com.tr/haber/istanbulu-iste-bu-yasa-kurtaracak-376147.html

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim