Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Örgütlü suçlar-Terör haberleri
0 Yorum

Malatya'daki darbe girişimi davasında ara karar

Malatya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin 76 sanığın yargılandığı davada 27 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi.


Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesince Yakınca Spor Salonu'nda görülen ve  dönemin 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti'nin de aralarında bulunduğu 27'si  tutuklu 76 kişinin yargılandığı davanın beşinci duruşmasının öğleden sonraki  bölümünde mahkeme heyeti, bazı tanıkları Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS)  aracılığıyla dinlemek istedi ancak yaşanan teknik problem nedeniyle sanıklar  dinlenemedi.
 
Daha sonra mahkeme başkanı İzzettin Duman, cumhuriyet savcısı Muhittin  Atlı'nın görüşlerini sordu. Atlı, sanıkların tutukluluk hallerinin devamını  istedi.
 
Avukat ve sanıkların taleplerini dinleyen mahkeme heyeti, ara kararını  açıklamak için duruşmaya yaklaşık 2 saat ara verdi.
 
Mahkeme Başkanı Duman, ara kararda gelecek celsede havacı tanıkların  dinlenmesine, sanıkların tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı  erteledi.
 
İddianameden
 
Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan, Malatya 1. Ağır  Ceza Mahkemesince kabul edilen 165 sayfalık iddianamede, dönemin 2. Ordu Komutanı  Orgeneral Adem Huduti "bir numaralı şüpheli" olarak yer alıyor.
 
İddianamede, sanıkların, "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye  Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen  yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye  teşebbüs etmek", "cebir ve şiddet kullanarak TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya  TBMM'yi görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs etme",  "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya  veya görevlerini kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etme" suçlarından üçer  kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve "FETÖ üyesi olmak" suçundan da 15'er yıl  hapisle cezalandırılmaları isteniyor.
  
11.9.2017 22:20:05
Kaynak: Gazetevatan
http://www.gazetevatan.com/malatya-daki-darbe-girisimi-davasinda-ara-karar-1101444-gundem/?utm_source=twitter.com

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim