Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Örgütlü suçlar-Terör haberleri
0 Yorum

Avukatlardan 28 Şubat'ın 'medya ayağı' için suç duyurusu hazırlığı

Türkiye gazetesinin haberine göre 28 Şubat sürecinin medya ayağının da davaya dahil edilmesi için müdahil avukatlar suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

Türkiye gazetesi'nin haberine göre, 28 Şubat davasında müdahil avukatlarının talebini değerlendiren mahkeme heyeti, 28 Şubat sürecinin medya ve STK ayağına ilişkin yürütülen soruşturmanın beklenilmeden davaya devam edilmesine karar verdi.

Mahkeme heyeti, bunun yerine avukatların Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulabileceğini ifade etti.

Bunun üzerine müdahil avukatları 28 Şubat davasının medya ve STK ayağına ilişkin soruşturma için Başsavcılığa suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

21 KASIM'A ERTELENDİ
Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 28 Şubat darbesine ilişkin önceki gün davanın 90. duruşması görüldü.

Duruşmada o dönem mağdur olan birçok izleyici yer aldı. Duruşmada önce davaya müdahil olan kişilerin daha sonra müdahillerin avukatlarının savunmaları alındı.

Ardından mahkeme heyeti, duruşmayı 21 Kasım'a erteledi.

28 Şubat davasına ilişkin müdahil avukatları Türkiye gazetesine açıklamalarda bulundu.

'ADETA DARBE ÇIĞIRTKANLIĞI YAPTIKLARI ANLAŞILIRDI'

Müdahil avukatlarından Ahmet Taylan, 28 Şubat'ı gerçekleştirme amel ve niyetinde olan paydaşlardan birinin de medya olduğu öne sürdü.

Dönemin medyasının ortak bir yerden emir almışçasına ‘Ülkede irtica var, aman darbe yapın', 'Bunu siyasetle çözemeyiz aman darbe yapın' diyerek vurgu yaptığını savunan Taylan "Bu mahkemede gelip yargılansalardı o günkü köşe yazarlarının atılan başlıkların hepsi tahlil edildiğinde görülecekti ki âdeta darbe çığırtkanlığı yaptıkları anlaşılırdı" dedi.

'AT SAHİBİNE GÖRE KİŞNER'

O dönemki gazete manşetlerinin medya patronlarının bilgisi dâhilinde olmadan bu tip başlıklar atılmasının mümkün olmadığını ifade eden Avukat Taylan "At sahibine göre kişner. Onların mahkemede huzura gelip bizim sorularımızı cevaplaması gerekirdi. Bütün milletin nezdinde 28 Şubat'ta paydaş olaraktan medyanın da bu organizasyonun içerisinde olduğu şeklinde kanaat oluştu. Diğer unsurlar yargılanmadan gerçekler açığa çıkmadan mahkemenin vereceği kararın toplum vicdanını rahatlatacağı kanaatinde değilim" dedi.

'FAİLLER ORTAYA ÇIKARILMALI'

Hukukçu Kadınlar Derneği Başkanı Avukat Figen Şaştım ise şu açıklamaları yaptı:

"Darbe teşebbüsüne her kim iştirak ettiyse bu suçun her kim failiyse, şerikiyse yani iştirakçi, ortağıysa bu medya mensubu olabilir, iş adamı olabilir, sermaye çevresi olabilir, üniversite çevresi olabilir, tamamen bu suçu işleyenlerin hakkında iddianame tanzim edilip dava açılmalı, yargılanmalı ve mahkûm edilmeli ki bir daha Türkiye'yi 10-20- 30 yıl geriye götürmesine yönelik darbeler gerçekleşmesin. Hukukçular olarak bizim amacımız adaletin tecelli etmesi suçun faillerinin ortaya çıkarılması."

BİR: MEDYA DA MAHKEMEDE DİNLENMELİ
28 Şubat davasına ilişkin sanıklardan dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir ise gazeteye yaptığı açıklamada medyanın da mahkemede dinlenmesi gerektiğini söyledi.

Bir "Medyanın da burada dinlemesi gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

  
8.9.2017 12:58:28
Kaynak: Tr
https://tr.sputniknews.com/turkiye/201709081030052003-avukat-medya-28subat-suc-duyurusu/

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim