Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Hakim-Savcı
0 Yorum

'Zorunlu hekim sorumluluk sigortasına' havuz sistemi

Hazine Müsteşarlığı, "Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası”nda trafik sigortasında uygulamaya alınan riskli sigortalar havuzuna benzer bir yapıya geçildiğini, bu kapsamda işlemlerin genel sorumluluk sigortası ruhsatı olan Güneş Sigorta tarafından yürütülmesine karar verildiğini duyurdu.

Tam adı "Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası” olan sigorta 2010 yılında zorunlu hale getirilmişti. Bu sigorta ile; hekimlerin mesleki faaliyeti nedeniyle oluşan zarara bağlı olarak kendisine yapılan tazminat taleplerine, bu taleple bağlantılı yargılama giderleri ile hükmolunacak faize ve sigortalı aleyhine ileri sürülen tazminat talebine ilişkin makul giderlere karşı poliçede belirlenen limitler dâhilinde teminat sağlaması düzenlenmişti.

Bahsi geçen sigorta son günlerde ameliyata giren hekimlerin yenilememesiyle gündeme gelmiş, sigortasını yenileyemeyen hekimlerin riskli gördükleri ameliyatlara girmemeye başladığı belirtilmişti. Türk Tabipler Birliği, sorunun Sağlık Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve sigorta, reasürans ve emeklilik şirketlerine bildirdiğini aktarılmıştı.

Bugün yapılan duyuru ile zorunlu trafik sigortasında hasar frekansı yüksek araç grupları için kurulan "Riskli Sigortalılar Havuzu”na benzer bir düzenlemenin "Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası”na ilişkin de gerçekleştirildiği açıklandı.

Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

"Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasına ilişkin poliçe düzenlememesi kaynaklı sıkıntıların giderilmesini teminen, 5684 sayılı Sigortacılık Kanununu 12'nci maddesinin birinci fıkrasına istinaden, Başbakan Yardımcılığı Makamı'ndan alınan 05.09.2017 tarih ve 22863 sayılı Onay kapsamında prim ve hasarın paylaşımına ilişkin ekte yer alan esaslar belirlenmiş olup, söz konusu paylaşıma ilişkin işlemlerin Genel Sorumluluk Sigortası ruhsatı olan Güneş Sigorta A.Ş. tarafından yürütülmesine karar verilmiştir.

  
7.9.2017 16:22:17
Kaynak: T24
http://t24.com.tr/haber/zorunlu-hekim-sorumluluk-sigortasina-havuz-sistemi,435089

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim