Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Örgütlü suçlar-Terör haberleri
0 Yorum

Darbe davasında 'duruşma kayıt altına alınsın' tartışması
Ankara'da darbe girişimine ilişkin görülen Özel Hava Alayı davasında sanıklarla mahkeme başkanı arasında, duruşmadaki savunmaların kayıt altına alınması tartışması yaşandı. Sanıklardan eski astsubay Harun Yıldız'ın talebine mahkeme başkanı, "Örgüt de öyle istiyormuş, onu mu kastediyorsun?" diye sordu. Sanık ise hakime, "Ne demek istediğinizi anlayamadım" karşılığını verdi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin Etimesgut'taki Özel Hava Alay Komutanlığı personeli hakkında açılan davada ara kararını açıklayan mahkeme, sanıkların tahliye taleplerini reddetti.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyetince, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumu yerleşkesinde görülen davaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı. Duruşmada, sanıkların savunmaları ve talepleri alındı.

Sanık eski astsubay başçavuş Burak Erhan, 15 Temmuz 2016'da görevlendirme emri gereğince Personel Kısım Amirliği emrinde görev yapmasına karşın, Komutanlıktan mahkemeye gönderilen yazıyı hazırlayanlar tarafından görev yerinin farklı gösterildiğini ileri sürdü. Yazıyı hazırlayan görevlilerin kendilerini kurtarmak için ellerinin altındaki bazı belgeleri değiştirmeye çalıştığını iddia eden Erhan, mahkemenin aldatılmak istendiğini savundu. Erhan, görevlendirme yazı emrinin "aslı gibidir" imzalı fotokopisinin mahkemeye gönderilmesini, çalışma durumunun Komutanlıktan sorulmasını istedi. 15 Temmuz günü 22.30 sıralarında birliğe çağrıldığını, görev bilinciyle hareket ettiğini ve darbeden haberinin olmadığını öne süren Erhan, hiçbir olaya karışmadığı, alay komutanını derdest edenler arasında bulunmadığı savunmasını yaptı.

Sanık eski Özel Hava Alay Komutanlığında görevli teknisyen Fikret Girgin de mesai çağrısıyla alaya gittiğini, tek suçunun uçuş listesinde silahçı olarak kayıtlı kişiyi aramak olduğunu savundu. Yasal olmayan hiçbir davranışta bulunmadığını ileri süren Girgin, aradığı kişiye de darbe ya da sıkıyönetim ile ilgili tek kelime kullanmadığını kaydetti.

Sanık eski tabur komutanı Yarbay Halit Kabil ise suçsuz olduğunu savunarak, bazı isimlerin 15 Temmuz'dan önceki hafta neler yaptığının ortaya çıkarılmasını talep etti. Kabil, "Eğer yine de ben suçluysam idam kararı verin" ifadelerini kullandı.

Sanık eski ikmal astsubayı Harun Yıldız ise söz alarak savunmasının kayıt altına alınmasını istedi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Zikrullah Özbağ, "Örgüt de öyle istiyormuş, 'Savunmalarınızda SEGBİS'i açtırın' diyormuş. Onu mu kastediyorsun?" diye sordu. Yıldız, "Ne demek istediğinizi anlayamadım" karşılığını verdi. Özbağ'ın SEGBİS'in zaten açık olduğunu belirtmesinin ardından Yıldız, terör örgütü üyesi olmadığını, kimseden talimat almadığının altını çizmek istediğini kaydetti. Yıldız, görevinin lojistik faaliyetlerle ilgili olduğunu, kurmay başkanının emri doğrultusunda mühimmat verdiğini savundu.

Diğer sanıklar da suçsuz olduklarını savunarak, tahliyelerini talep etti. Sanık savunmaları sonrasında duruşmaya ara verildi. Daha sonra ara kararı okuyan Mahkeme Başkanı Özbağ, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına, diğer taleplerin reddine karar verildiğini bildirdi. Duruşma 20 Eylül'e bırakıldı.
  
19.6.2017 18:48:42
Kaynak: Cnnturk
http://www.cnnturk.com/turkiye/darbe-davasinda-durusma-kayit-altina-alinsin-tartismasi

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim