Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Örgütlü suçlar-Terör haberleri
0 Yorum

Başbakanlık Başmüşaviri Erdem, Yargıtay ve Danıştay'a Paralel Üyelerin Nasıl Atandığını Anlattı

FETÖ'den gözaltına alınıp serbest bırakılan Başbakanlık Başmüşaviri Erdem ifadesinde, Yargıtay ve Danıştay'a 160 paralel üyenin atanması sürecini anlattı. Erdem, dönemin müsteşarının listedeki isimleri dönemin başbakanına 'Biraz nurlu oldu' diyerek arz ettiğini söyledi.

Fetullahçı Terör Örgütü'ne yönelik soruşturmada gözaltına alınıp adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Başbakanlık Başmüşaviri ve eski  Adalet Bakanlığı Müsteşarı  Birol Erdem, ifadesinde 2010 HSYK'sı döneminde  Yargıtay ve  Danıştay'a 160 paralel üyenin atanması sürecini anlattı. Erdem, dönemin  Adalet Bakanlığı Müsteşarı  Ahmet Kahraman'ın müzakereler sonuçlanınca listedeki isimleri dönemin başbakanına "biraz nurlu oldu" diyerek arzettiğini, konuyu dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Kahraman'dan duyduğunu söyledi.

Ankara  Cumhuriyet Başsavcılığı'nın FETÖ'ye yönelik soruşturması kapsamında 3 Haziran'da gözaltına alınan ve üç gün üst üste soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcılarına ifade veren Erdem, "anayasal düzeni ihlale teşebbüs" ve "silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçlarından tutuklanması talebiyle sulh ceza hâkimliğine sevk edildi.

KARISI TUTUKLANDI

Nöbetçi hâkimlik, gece saatlerinde başladığı sorgu sonucu Erdem'in adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.  Birol Erdem'in eşi Gülümser Erdem ise aynı hâkimlikçe tutuklandı.

Alınan bilgiye göre Erdem, Cumhuriyet savcıları Ender Coşkun ve Veysel Kaçmaz'a 38 sayfa ifade verdi. Erdem, ifadesinde özellikle 2010 referandumu sonrasında oluşturulan HSYK döneminde  Yargıtay ve  Danıştay'a atanan FETÖ üyeleri ile ilgili süreci anlattı. Erdem ifadesinde şunları söyledi:

BAŞBAKAN'A ARZ ETMİŞ

Kurul'daki müzakereler sonuçlanınca listeyi  Ahmet Kahraman beyin bakan beyle paylaştığını biliyorum. Hatta bakan beyle beraber Sayın Başbakan'a gittiklerini biliyorum. Sayın Başbakan liste hakkında bilgi isteyince, bakan bey de listedeki isimleri birebir tanımadığını, isimleri Müsteşar  Ahmet Kahraman beyin tanıdığını, bunu onun arz etmesini istemiş, bunun üzerine Ahmet bey seçilecek isimleri tek tek Sayın Başbakan'a arz etmiş. Hatta yaşanan sıkıntı ve dayatmaları çok açmamış ama, 'efendim liste biraz nurlu oldu' demiş.

Bunun üzerine Sayın Başbakan, 'ya bu arkadaşların hepsi dürüst, alnı secdeye giden arkadaşlar değil mi?' diye sormuş. Müsteşar bey de, 'öyle efendim' deyince, 'öyleyse bu arkadaşlardan zarar gelmez, olsun' demiş. Yalnız Sayın Başbakan, yeni kurulun yaptığı ilk seçimde, listede müsteşar beyin eşinin de olmasını uygun bulmamış. (ki uzlaşılan listede  Ahmet Kahraman beyin eşi o zaman  Yargıtay Tetkik Hâkimi  Gülderen Kahraman'ın da ismi vardı)  Gülderen hanım, listeden çıkarılarak yerine o zaman nerede görev yaptığını hatırlamadığım ve şahsen tanışıklığım olmayan Zülfikar  Tekirdağ'ın yazılmasını istemiş.

HİZMET HAREKETİ

O TARİHTE FETÖ YOKTU

( Cemaat mensubu üyelerle neden pazarlık yaptınız sorusu üzerine) Öncelikle o tarihte FETÖ diye bir terör örgütü yoktu. Gülen Cemaati de bırakın terör örgütü olarak kabul edilmeyi, bu hususta hükümetle aynı görüşteydi ve kamuoyunun geneli itibarıyla hizmet hareketi olarak kabul ediliyordu.

HİMMET VERMEDİM

Toplantılarımızda Gülen cemaati geçmişi olan arkadaşlar kendi aralarında ara sıra himmet diye bir para topluyorlardı. Ama ben böyle bir himmet vermediğim için kimin topladığını bilmiyorum. Hatta ben bir para toplanacaksa bunu Engin veya  Mustafa Kemal Özçelik'in (eski  Yargıtay ve HSYK üyesi) toplayabileceğini düşünmüştüm.  Hüseyin Yıldırım'ın (eski  Türkiye Adalet Akademisi Başkanı) topladığını ifadede geçince öğrenmiş oldum.

"ÖYLE OLACAĞINA KİMSE İNANMADI"

Murat Arslan (Eski YARSAV Başkanı) konusuna gelince. Ben bu konuyu da yeri geldikçe kuruldaki ve bakanlıktaki bütün arkadaşlarla paylaştım. Kaldı ki, ben bu konuyu eski YARSAV Başkanı  Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun hemşerisi ve yakın arkadaşı ve benim de kuzenim olan Nuri  Kemal Demirel'e de Ömer Faruk beye de anlatması için ilettim. Ama kimse,  Murat Arslan'ın öyle olacağına inanmadı. Hatta duyduğum kadarıyla herhalde Arslan'da ByLock çıkması üzerine gözaltına alınmış. Buna rağmen YARSAV'daki arkadaşlarıyla bazı  CHP milletvekilleri adliyeye gelerek, lehine ısrarla şahitlikte bulunmuşlar. HSYK'dan Sayın Mehmet Yılmaz ilgili vekilleri arayıp, konunun detayı hakkında bilgi vermesi üzerine konunun peşini bırakmışlar."
  
18.6.2017 14:13:10
Kaynak: Sondakika
https://www.sondakika.com/haber/haber-basbakanlik-basmusaviri-erdem-yargitay-ve-9742645/

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim