Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Yasama
0 Yorum

Japonya'da 'tecavüz yasası' reformu

Japonya, 110 yıldır yürürlükte olan ve muhaliflerin yıllardır tepki gösterdiği tartışmalı tecavüz yasasında reforma gitti. Yasa, tecavüz suçlularına verilen hapis cezalarını artırdı.

Japonya'da 1907'den beri yürürlükte olan ve kadın hakları savunucularının büyük tepkisiyle karşılanan yasa yenilendi. Sputnik'in aktardığına göre milletvekillerinin oybirliği ile kabul ettiği yeni yasa tecavüz suçlularına verilen en düşük hapis cezasını 3 yıldan 5 yıla çıkardı. Yeni yasa cinsel saldırıya uğrayanların davadan önce de ayrı bir şikâyet dilekçesi doldurması zorunluluğunu da ortadan kaldırdı. Söz konusu uygulama Japonya'da cinsel saldırı suçlarının düşük sayıda bildirilmesinin en önemli nedenlerinden biri sayılıyordu.


Yasada ilk kez sadece kadınların değil erkeklerin de cinsel saldırı mağduru olabileceği kabul edildi. Yasa ayrıca çocuklarını istismar eden ebeveynlerin ve koruyucularının yargılanmasını da kolaylaştırdı. Küçükken babasının cinsel tacizine uğrayan 43 yaşındaki milletvekili Jun Yamamoto parlamentoda yaptığı konuşmada, "Umarım bu değişikliklikler daha doğru cezalandırmalara yol açar ve cinsel suç gerçeğine toplumun dikkatini çeker" dedi. Polis verilerine Japonya'da 2015'te 1200 tecavüz vakası oldu ki bu rakam 10 yıl önce yaklaşık 2 bin cğvarındaydı.

  
17.6.2017 07:38:20
Kaynak: Hurriyet
http://www.hurriyet.com.tr/japonyada-tecavuz-yasasi-reformu-40492412?utm_source=t.co&utm_medium=post&utm_campaign=dunya_xmlfeed&utm_campaign=Bundle&utm_medium=referral&utm_source=Bundle

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim