Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Yargı sorunları- Yargı reformu
0 Yorum

Yalan haber üreten Twitter Botlarını Tespit Eden Araç GeliyorGeçen yıl ABD seçim sürecinde önemini daha fazla farkettiğimiz "sahte haber"ler ve bunları yayan "trol" ya da "bot" sistemlerine karşı önlem geliştirme çalışmaları her yerde devam ediyor. Son olarak, Arlington'daki Texas Üniversitesi'nden bilim adamları, sahte bilgi yaratan ve yayan Twitter botlarını algılayan bir araç geliştiriyor [1]. Bu araç, insanlar tarafından kullanılan hesaplarla ve bilgisayar programları tarafından yönetilen hesapları birbirinden ayırıyor ve bu yolla sahte haberleri tespit edip, yayılmalarının engellenmesini sağlıyor.


Geçen yıl ABD seçim sürecinde önemini daha fazla farkettiğimiz "sahte haber"ler ve bunları yayan "trol" ya da "bot" sistemlerine karşı önlem geliştirme çalışmaları her yerde devam ediyor. Son olarak, Arlington'daki Texas Üniversitesi'nden bilim adamları, sahte bilgi yaratan ve yayan Twitter botlarını algılayan bir araç geliştiriyor [1]. Bu araç, insanlar tarafından kullanılan hesaplarla ve bilgisayar programları tarafından yönetilen hesapları birbirinden ayırıyor ve bu yolla sahte haberleri tespit edip, yayılmalarının engellenmesini sağlıyor.


Twitter üzerinde kullanılan Botlar sahte haberleri yaymak için çok sayıda Twitter hesabını kontrol edebilen bilgisayar programları olup, bunlar yayılmak istenen sahte içeriği otomatik olarak yayınlayıp iletir, diğer hesapları takip ederken, yorumlar bırakır ve görünüşte "gerçek" bir etkinlik gerçekleştirir. Twitter üzerinde yarım milyona varan hesabı kontrol eden botlar olduğu biliniyor [2].


Projeyi yöneten, Arlington'daki University of Texas'tan (UTA) Chengkai Li, "Şu anda, neyin gerçek bir kişiden geldiğini ve neyin bir bilgisayardan geldiğini bilmiyoruz. Bazen kötü niyetli veya en azından yanıltıcı içerikleri bu nedenle alabiliyoruz" diyor. Araştırmacılar, işte bu nedenle bot'u insandan ayıran bilgisayar programları yaratmayı amaçlıyorlar.


UTA'dan Christoph Csallner "Örneğin bir bot, üst düzey yapay zeka ve muazzam işlemci gücü kullansa bile, botlar her zaman günün aynı saatinde yayın yapması benzeri ayırt etmeyi kolaylaştıran bir özelliği varsa tespit etmek basit olabiliyor" diyor. 


Araştırmacılara göre, sadece sahte haberler, bir rapordaki bazı gerçek bilgileri kullanarak oluşturulduğunda, ayırtetmek zorlaşabiliyormuş. UTA öğretim üyelerinden Mark Tremayne "botlar, gerçek ve doğru bilgileri alıp, üzerine doğru olmayan bir öğeyi ekledikleri zaman, sahte haberlerin farklı çeşitlerinden birisi oluyor" diyor. 


Buna karşılık Chengkai Li ise, "Araştırmamızın çeşitli seviyelerde oluşturacağız" diyor. Li, botların tespiti için haberlerin kontrol edileceği, sonra statik ve dinamik kod analizi yapılacağı, veri madenciliği ve güvenlik açılarından inceleneceği bir süreçten bahsediyor ve botlarla haber tüketimi arasındaki ilişkiyi ve etkileri daha iyi anlamaya yarayan bazı deneyler yapacaklarını söylüyor. 


Proje için bilgisayar bilimcileri ile sosyal bilimler uzmanlarının bir araya getirildiği bir ekip oluşturulmuş. Bunlar sahte haber botlarını inceleyerek, karşı koyma yollarını gelitşriyorlar. 

  
14.6.2017 08:27:53
Kaynak: Turk-internet
http://turk-internet.com/portal/yazigoster.php?yaziid=56359

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim