Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Davalar-Soruşturmalar-Ceza Hukuku
0 Yorum

'Vur vur hoşuma gidiyor' diyen 'Mazlum' adlı oyuncağa tepki: Çocukları şiddeti özendiriyor - Diken

Birlik Oyuncak firmasının ürettiği ‘Mazlum’ adlı oyuncağın çocukları şiddete özendirdiği gerekçesiyle toplatılması için imza kampanyası başlatıldı.

Firma, ürünün bundan sonra piyasaya sürülmeyeceğini açıkladı.


Fotoğraf: birliktoys.com.tr

Piyasaya birkaç yıl önce çıkan ‘Mazlum’ adlı peluş ayının üzerinde bir tişört, elinde ise kola bulunuyor. Oyuncağın kutusunda da ‘Vur vur hoşuma gidiyor’ ifadeleri yer alıyor.

Oyuncak çalıştırıldığında “Heyt… Var mı bana yan bakan?” derken, oyunun amacı ‘Mazlum’a vurmak.

‘Sen neymişsin be ağabey’

Her darbede oyuncaktan şu sesler yükseliyor: “Kırdın kırdın”“Elhamdülillah dayağa doyduk”“Benim babam senin babanı döver”“Sen neymişsin be ağabey”“Vur vur hoşuma gidiyor”“Boyum kısa olmasa döverdim ama neyse”“Seni döverdim ama dayak yerim diye korkuyorum”“El el değil balyoz mübarek”“Varsa şekliniz çıkışta bekleriz”“Babalık, ne vuruyorsun?” ve “Yanlışımız olduysa affet baba.”

Oyuncak, firmanın web sitesinde şu sözlerle anlatıldı: “İki renkli, karnına veya kafasına vurulduğunda 25 farklı komik cümle kuran, kolasını içip ses çıkaran Mazlum ayıcık.”

‘Şiddeti özendiriyor’


‘Mazlum’un piyasadan toplatılması ve üretici firmanın cezalandırılması için change.org’da imza kampanyası başlatıldı. Kampanyayı başlatanlar, oyuncağın çocukları şiddete özendirdiğini vurguladı.

Bilim, sanayi ve teknoloji bakanlığına hitap eden imza metninde şu ifadeler yer aldı: “Şiddeti, psikopatlığı, magandalığı özendiren ve ruh hastası bireyler yetiştirmek için özel olarak hazırlanmış, sayısız iğrenç subliminal mesajı içinde barındıran bu çirkin oyuncağın piyasadan toplatılması ve bu oyuncağı satışa sunan firma başta olmak üzere, onay ve denetim mekanizması içinde yer alan herkesin cezalandırılmasını talep ediyoruz.”

‘Çocukları zehirliyor’

Metinde ‘Mazlum’un çıkardığı seslere de değinilerek “Dehşet verici cevaplar vererek çocukların zihinlerini zehirleyen bu oyuncağın hangi amaca hizmet ettiği uzmanlar tarafından araştırılmalı, sorumluları yargılanmalıdır” dendi.

Oyuncağın ‘bu ülkenin sağlıklı nesiller yetiştirmesine sinsi bir darbe vurmak için hazırlandığı’ vurgulanan metinde, “Bu, zihinleri bomboş ve bembeyaz birer kağıt olan çocuklarımızın kasıtlı olarak şiddete sevk edilmesidir” ifadesi kullanıldı.

‘Çocuklara zararlı ne varsa bu oyuncakta’

Pedagog Sevil Yavuz, oyuncakta şiddet içeren sözlerin bulunduğunu, oyuncağın elinde de asitli içecek olduğunu ifade ederek, “Kısacası çocuklar için tehlikeli ve zararlı ne mesajlar varsa hepsi bu oyuncakta” dedi.

Oyuncak yeniden piyasaya sürülmeyecek

Diken’e konuşan Birlik Oyuncak yetkilisi, ürünün iki yıl önce ithal edilmeye başladığını, prosedür gereği de sadece ‘üç yaş üstü’ ibaresiyle satıldığını söyledi.

Firma, kısa süre önce alınan kararla, ürünün artık ithal edilmediğini bildirdi.

Kemal Sunal’ın filmine atıf

Oyuncak, Kemal Sunal’ın ‘Şaban’ karakteriyle başrolünde olduğu ‘Şark Bülbülü’ filmindeki Mazlum karakterine atıf yapıyor.

Filmdeki ‘Mazlum’, bir gazino patronunun ‘öfkesini boşaltma’ bahanesiyle canı istediği zaman çağırıp şiddet uyguladığı bir karakter.

  
12.1.2017 10:41:46
Kaynak: Diken
http://www.diken.com.tr/vur-vur-hosuma-gidiyor-diyen-mazlum-adli-oyuncaga-tepki-cocuklari-siddeti-ozendiriyor/

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim