Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin
Yasama
0 Yorum

Anayasa görüşmelerinde açıktan oy kullanan Bakan Akdağ: Gizlenecek bir şey mi var?Teklife ilişkin maddeler, Meclis’te kurulan komisyondan AKP ve MHP’lilerin işbirliğiyle 29 Aralık 2016’da geçmişti. Komisyona 21 madde olarak gelen teklif, 18 maddeye düşerken, değişiklik teklifi 9 Ocak’ta Meclis’te görüşülmeye başlanmıştı.

Gün boyu milletvekillerinin hararetli tartışmaları sürerken, gece saatlerinde Anayasa değişikliği teklifinin görüşülmesine geçilmesi oylanmıştı. 480 milletvekilinden 338’i kabul oyu kullanırken, AKP’li vekillerin büyük bir çoğunluğu da ‘oylarının rengini’ belli etmişti.

‘Sayın Bakan suç işliyorsunuz…’

Oyunu kabin dışında kullananlardan biri de Sağlık Bakanı Recep Akdağ idi. Sosyal medyada yayılan bir videoda, Akdağ’ın, kendisine “Sayın Bakan suç işliyorsunuz” diyen CHP’li vekillere de “Sana ne lan” cevabını verdiği görülüyordu.

Ankara’daki bir otelde sağlık muhabirleriyle bir araya gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yeni bir politikacı olmadığını, defalarca oy kullandığını belirterek “Gidiyorsunuz orada bir kabin var. Önünde, içinde, neyse bir yerde koyuyorsunuz bir pulu içine, kapatıyorsunuz götürüp, atıyorsunuz” diye konuştu.

‘Ne hakla videomu çekiyorsun?’

Kendisini görüntüleyen CHP’li vekillere tepki gösteren Akdağ, “Sana ne lan” sözünü “Gözünüzün içine kadar yaklaşmış orada bir milletvekili sizin kamerayla fotoğrafınızı çekmeye çalışıyor. Ne hakla geldin, benim burada videomu çekiyorsun?” ifadeleriyle savundu.

‘Teklifi zaten biz verdik, orada açık etsem ne fark eder?’

Anayasa değişiklik teklifini AKP’liler olarak kendilerinin verdiğini hatırlatan Akdağ, şu ifadeleri kullandı: “Bu ülkede hukuk var. Eğer ben yanlış bir şey yapmışsam bir suç işlemişsem, onlar suç diyorlar, sen misin savcı ya da hakim kardeşim? Bu ülkenin Anayasa Mahkemesi var. Bu oylamalar Anayasa Mahkemesi’ne de gidiyor. Ayrıca biz 316 milletvekiliyle AK Partililer olarak zaten bu teklifi veren kişileriz. Oyumuzu kırk defa açık etmişiz. Gizlenecek bir şey mi var? Evet, ‘Evet’ oyu veriyorum.”

Bakan Akdağ, Anayasa’nın oyunu gizlemek isteyen kişiye ‘Bunu gizleyebilirsin’ diyerek imkan tanıdığını ifade ederek, şunları söyledi: “Ben açık ediyorum zaten. Orada açık etsem ne fark eder, orada da etmiyoruz da. İmza vermişim. Dün söyledim, bugün de söylüyorum. Evet, 18 maddenin 18’ine de ben ‘Evet’ oyu vereceğim. Bunlar yakışık almıyor ve ana muhalefet partisinin acizliğini gösteriyor.”

‘Gizli oy’ tartışması

Aynı gün oylama sonrası CHP’liler oylamanın Anayasa’ya ve içtüzüğe aykırı yapıldığını savunmuştu.

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın hastanede tedavi görmesi nedeniyle oturumu yöneten Meclis Başkan Vekili Ahmet Aydın da vekillerin karşı çıkmasına rağmen oylamanın usule uygun şekilde gerçekleştirildiğini ifade etmişti.

A Haber’e konuşan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli de gizli oyun Anayasa’ya aykırı olmadığını belirterek oylamanın gizli yapılmasının öngörüldüğünü ancak bir milletvekilinin nasıl oy kullanacağına yine de kendisinin karar verebileceğini söylemişti.

Oylama sonrası konuşan CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, AKP’li vekillerin neredeyse tümünün oy kabinlerine girmeden dışarıdan ve göstererek oy kullandıklarını kaydetmişti.

Referandum için 330 vekilin oyu gerek

Meclis’e gelen Anayasa değişiklik teklifi tartışmalara neden oluyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Meclis’te de, referandumda da ‘Evet’ oyu vereceğini söylediği, HDP ve CHP’nin rejim değişikliği getireceği için karşı çıktığı anayasa teklifinin referanduma götürülebilmesi için en az 330 milletvekilinin kabul oyu vermesi gerekiyor.

18 maddelik anayasa değişikliği teklifinin Meclis’te 316 sandalyesi bulunan AKP ve 39 sandalyeli MHP’nin oylarıyla hafta boyu sürecek görüşmelerin ardından kabul edilmesi bekleniyor.

AKP, görüşmeleri 24 Ocak’a kadar bitirmeyi planlıyor. Görüşmeler, internet üzerinden Meclis TV sayfasından naklen yayınlanıyor.

  
11.1.2017 15:04:15
Kaynak: Diken
http://www.diken.com.tr/anayasa-gorusmelerinde-aciktan-oy-kullanan-bakan-akdag-gizlenecek-bir-sey-mi-var/

Haberin devamını Okumak İçin Tıklayın

Yorumlar


Adınız:

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim