Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin

Doğunun kaderi neden ropdöşambır????

DOĞUNUN KADERİ NEDEN ROPDÖŞAMBIR????

(((ROPDÖŞAMBIR :Fransızca kökenlidir.Ev içinde giyilen bornozvari kıyafetdir. Kış zamanı oldukça sıcak tutar gayet rahattır.Nuri Alço filmlerinde giyer.)))

Yer Van yıl 2008 veya 2009,  bir genç terör örgütü üyesi olarak cezaevinde yatmakta iken başka bir suçtan ifade vermek üzere karşımda, yüzünde değişik bir ifade ,neden burdayım der gibi, benim suç işlemekle ne işim olur der gibi , keşke keşke der gibi....

İşte bu ifadeler arasında  "senin ne işin var pkk da , nasıl olurda örgüte katılıp kendi toprağına kurşun sıkarsın?????.. " diye sıralamaya başladım. 

Genç durdu, yüzüme baktı anlatayım dedi "bizim ailecek örgütle işimiz olmaz ,ancak birgün adliyeye götürdüler zorla beni ,meğerse kağıtla çağırmışlar gitmemişim , gidince basit bir arkadaş kavgası yüzünden savcı bana vurdu ,bu duruma öfkelendim ,akşam kahvede örgüt militanları propaganda yapıyordu, bende yaşım küçük olunca , öfkeninde etkisi ile sinirlenip dağa çıktım " . 

Elbette hiçbir gerekçe örgüt üyesi olmayı haklı zemine oturtmaz .Ancak zaten mevzuda o değil,  mevzu ROPDÖŞAMBIR . ..

Müdürü çağırdım sordum , başladı anlatmaya "her dönem Van "a iyi hakimler ve savcılar yanında problemli, soruşturmalık kişilerde gelir sürgün olarak, bu kişilerden mesela biri vardı katibin merdivenlerden saçını tutup atmıştı. .....dan başladı ,,, anlattıda anlattı.

İşte doğunun birde böyle bir gerçeği var , bir kamu görevlisi rüşvet yese, namussuzluk yapsa  yani ROBDÖŞAMBIR lı hayatı sevse ilk cezası doğuya sürgündür. Hattâ doğuda ise daha doğuya . Yada iç anadolunun küçük, metruk bir yerine. ..

İyide doğuda her türlü yoksullukla  , yoksunlukla  mücadelenin  üstüne birde ROPDÖŞAMBIR haksızlık değil mi? Batıda ki insana layık görülmeyen kamu görevlisine "git seni doğudaki garibanlar çeksin" demek değil midir bu ceza??

FETÖCÜ kamu görevlilerini sen tehlikelisin deyip kızağa çekip, sonra meslekte kalıp kalmamasına karar veriyoruzda,,,,,

Veya valiler için istenmediği takdirde merkez valiliği adı altında görev yapmasının önüne geçiliyorda,,,,

Buna benzer modeller oluşturulup bu ROPDÖŞAMBIR ların daha fazla zayiata neden olmaları engellenemez mi????

Daha doğrusu devleti otuz yıl kırk yıl emanet edeceğimiz görevliyi seçerken bir vekilin, bir bürokratın telefonu yerine liyakatı esas alsak daha iyi olmaz mı????????

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim