Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin

İDAM CEZASI
"...terör suçlarında idam cezası tartışmaya açılmalıdır... " hukukmedeniyeti.org sitesinde yayınlanan, 16 mart 2016 tarihli, savaşa odaklanmalıyız, başlıklı yazımdan.

Fazla detaya kaçmadan görüşümü açıklamak istiyorum:

İdam cezasının lehine olan görüşler de en az aleyhine olanlar kadar güçlü.

idam cezasının en önemli sakıncası muhtemel bir hukuki hatadan geri dönüşün olmamasıdır. Bu nedenle -sosyal bir ihtiyaç olduğu ayan beyan ortada olan- idam cezasının dar bir çerçevede ele alınması gerekmektedir.

Genel uygulamaya (istisnayı kurala dönüştürecek) yol açacak,bir düzenlemeden kesinlikle kaçınılmalıdır. adi hiçbir suçta idam cezası düşünülmemelidir. Zira, herhangi bir adi suça idam cezası öngörmek, idam cezasının genişletilmesi eğilimini güçlendireceği gibi, düzenlemeyi amacından da saptıracaktır.

Bu meyanda, sadece silahlı terror ve silahlı darbe teşebbüsü, suçları için idam cezası düşünülmelidir. Böylesi bir düzenlemeyle, sözkonusu cezanın geçiciliğine de vurgu yapmış oluruz. Dolayısıyle, silahlı terror sona erdiğinde mevzuatta kalmasının bir anlamı olmayacaktır.

İdam cezasının terörün geriletilmesine katkısı olup olmayacağını bilemesek de, toplumsal psikolojinin rahatlamasına yol açacağı muhakkak.

Idam cezasının modern ceza hukukunda yerinin olmadığı,iddiasını Amerikan pratiği oldukça zayıflatmaktadır. Dolayısıyle bu argüman ikna edicilikten uzaktır. Idam cezası halen en tartışmalı-tartışılan form olmaya devam etmektedir. Terör sarmalının, darbe teşebbüslerinin idam cezasına ülkemiz bakımından güçlü ve meşrulaştırıcı bir zemin sağladığı açık.

Türkiye, bu cezaya neden ihtiyaç duyduğunu- güzel bir dille-üslupla - Avrupalı ortaklarına  anlatmayı ihmal etmemelidir. Bu konuda medya aracılığıyla değil diplomatik kanallar üzerinden bilgilendirme-izahat yapmalıdır.

Sonuç olarak; Silahlı terror ve silahlı darbe teşebbüsü suçlarında idam cezasına evet.

Not: Bu yazım aynı zamanda hukukmedeniyeti facebook sayfasında  yayınlanmıştır


Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim