Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin

LİSTELERDE HEP O İSMİ ARADIM…

Bu zat zamanın HSYK vekili olarak meslektaşlar tarafından açılan davalarda olağanüstü ve hukuk literatürüne girecek tarzda savunmalar yapıyordu! Nasıl bunu beceriyordu diye soracak olursanız, onu da şu şekilde yapıyordu; zamanın HSYK’sı arkasında olduğundan o kadar pervasız oluyordu ki, meslektaşı olan Hakim ve Savcıların HSYK aleyhine açtığı davalarda savunma diye bu meslektaşların gizli olarak yürütülmesi gereken soruşturma dosyalarının birer nüshasını koymaktan sakınca görmüyordu. Disiplin dosyalarının kesinleşip kesinleşmemesi onu zerre kadar ilgilendirmiyordu. Hatta o kadar ileri gidiyordu ki usulsüz bir şekilde elde edilen dinleme tapelerini dahi savunma diye mahkemelere vermekte hiçbir beis görmüyordu. Hukuk adamlığını bir kenara bırakıp dava açanı nasıl aşağılarım, nasıl itibarsızlaştırırım diye iş yapıyordu. Ha bunu ne diye yapıyordu, çünkü birileri savunma işte böyle olacak diyordu da ondan. Bu vekili baroya şikayet edecek olursanız “savunma kapsamında” diye disiplin cezası vermiyordu. Savcılığa şikayet etseniz o da “savunma hakkı kutsaldır” diye size cevap verip, basıyordu KYOK kararını ve işin içinden çıkıyordu. Çünkü o dönemde herkes zamanın HSYK’sının gazabına uğramaktan çekiniyordu.

Gel zaman git zaman davalarla uğraşır iken HSYK vekili olan bu zatın mesleğe alınıp güneyde bir yere savcı olarak tayin edildiğini duyunca şaşırdım, daha doğrusu şaşırmadım ama onunla aynı görevi yapmaktan hicap duydum. Çünkü bu ülkede birilerini yok yere gammazlayıp, hayatlarını zindan edenlerin yüzleri değiştirilerek yeniden mesleğe alındığını bir an olsun unuttum.

Görevden alınanların listesine bakarken hep gözüm o ismin üzerinde oluyordu. İçimden demek ki ben yanılıyorum galiba, bak adamın o taraklarda bezi yok diye söyleniyordum. Ancak son yayımlanan listede adını görünce, eskiye dönüp yaptığı o aşağılayıcı savunmaları gözümün önüne geldi. Bu duruma düşmesine sevindim mi desem, inanın sevinemedim, çünkü düştüğü bu izahı zor olan durumda ona vurmak bize yakışmaz.

Keşke bunlar yaşanmasaydı, keşke bunlar olmasaydı, hukuku içselleştirmiş olan bir hukuk adamı ister Avukatlık, ister Hakimlik isterse Savcılık yapsın, güçlünün değil her daim haklının yanında olması gerekir. Umarım o zat hukuk içerisinde kalınarak adil bir şekilde yargılanır ve yaptıklarının hesabını verir…

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim