Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin

Birinin nereli olduğunu sormak için iyi bir neden; MÖHUK !

Doğma büyüme İstanbullu olduğum için birinin nereli olduğunu sormak çoğu zaman aklıma gelmez.

Ancak bunu sormak için şuan iyi bir nedenim var. MÖHUK. Özellikle ülkede Arapça konuşan kişilerin çokluğunu ve hukuki ihtilaflarının da yargı önüne gelmeye başladığını görünce bu konuda daha dikkatli olmaya karar verdim.

Bu kararımı bugün yaşadığım bir anıyı anlatarak da beslemek istiyorum.

18.04.2016'da gelen yabancı uyruklu bir müvekkil için anlaşmalı boşanma davası açtım. Her ne kadar kendisi eşi ile 9 yıldır evli olduğunu ifade etmiş olsa da, iş avukatlık olunca kendiliğinden bir aciliyet de kazanıyor. Velhasıl her iki taraf geldi, protokolü yaptık, davayı açtık. Ertesi gün duruşma günü tebligatlarını aldık. Duruşma gününün 27.05.2016'e verildiğini gördük. 

Ancak dediğim gibi aciliyet söz konusu olduğu için her iki taraf için öne alım dilekçesi verdik, duruşmanın yarın 22.04.2016 olması gündeme geldi.

Bu sırada taraflar yabancı uyruklu olduğu için hangi uyruklu oldukları sorulduğunda ikisinin de Iraklı olduğunu söyledim. Hakim de haliyle o halde Irak boşanma mevzuatının tercümesinin temini gerekiyor, eksiklik olduğu için yarın olamaz, dedi.

Açıkçası tarafların uyruklarına dikkat etmemiştim sadece Iraklı olduklarını düşünüyordum. Hakime talebimizi ifade ettiğimiz 2 dakikalık konuşma sırasında tarafların uyruklarını teyit olasılığımız bulunmadığı için ofise gelip vekaletnameye baktığımda kadının Faslı, eşinin Iraklı olduğunu gördüm.

Artık tecrübe edindiğim için MÖHUK'ün 14. maddesine baktım.

" BOŞANMA VE AYRILIK Madde 14 - (1) Boşanma ve ayrılık sebepleri ve hükümleri, eşlerin müşterek millî hukukuna tâbidir. Tarafların ayrı vatandaşlıkta olmaları hâlinde müşterek mutad mesken hukuku, bulunmadığı takdirde Türk hukuku uygulanır. " şeklindeki ifade beni çok mutlu etti.

Şimdi merak ettiğim husus yarın boşanmayı gerçekleştirebilecek miyiz 

1112

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim