Hukuk Medeniyeti Anasayfa
Giriş Yap Üyelik Girişi
Haberler Haberler
İçtihatlar
İçtihatlar Koleksiyonlar
Forumlar
İnfaz Hesaplama İnfaz Hesaplama
Hukuki Soruları Sor Vatandaş Soruyor
Şerhler
Şerhler
Yargıtay Karar Arama Motoru Arama
İletişim İletişim
Hukuk Medeniyeti Facebook Facebook
Giriş Yap Üye Ol

Sitenize Ekleyin

YARGININ GÜCÜ MÜ, GÜCÜN YARGISI MI?

1 kişi beğendi

Herkes ama herkes bu yargı sisteminin sıkıntılarından, eksikliklerinden ve aksaklıklarından dem vuruyor. Ancak nedense toplum olarak güçlü bir yargı sistemi yaratmak gibi bir istek veya kaygımız yok. Şayet bizlerde böyle bir istek ve arzu olsaydı, siyaset kurumu ister istemez bu işe el atar ve çözme yönünde bir gayret sarf ederdi. Bu güne kadar ne iktidar partileri, ne muhalefet partileri, ne vatandaşlar ne de bizler hakikaten güçlü bir yargı istemedik. İstediğimiz neydi güce göre şekillenen bir yargı oluşturmaktı, bizlerde o amaçla güce ulaşmak için çabalayıp durduk, tıpkı ışığın etrafında dönen kelebekler gibi. Çünkü gücü elimize geçirdiğimiz zaman yargı zaten ister istemez bize göre şekillenecekti.

Hep şikayet ediyoruz, siyaset yargıdan elini çeksin diye, acaba gerçekten bunu istiyormuyuz, kanımca hayır, siyaset elini yargıdan çekse bile en başta bunu biz yargı mensupları istemeyiz. Peki neden derseniz, eğer bu olursa iki kelimeyi bir araya getiremeyenlerimiz nasıl bir yerlere gelip koltuk kapacak, işini savsayanlar nasıl olup da en güzel yerlerde görev yapacak, birileri nasıl olup da yıllarca ensemizde boza pişirecek, koca kurullar birilerinin ismi ile anılır olacak bana söyler misiniz.

Onun için bana kimse süslü laflar etmesin, herkes ben nasıl olup da iktidar olurum derdinde ve amacında, zaten bunu yaşayarak gördük. Dün cemaat denilen yapı bu işleri bireysel gücüyle mi yaptı hayır, şimdi neden yapamıyor, devlet içinde yuvalanıp o gücü kendine menivela olarak kullanarak yaptı. Şimdi ise o gücü nasıl ve ne şekilde yeniden ele geçirebilirim peşinde, yoksa güçlü yargıyı istemek gibi bir amacı ve kaygısı yok…

Web Tasarım ve Yazılım Dizaynist Bilişim